Bu bir veda değil Harun Kolçak…Şarkılarınla yaşamaya devam edeceksin…

Cuma, 21 Temmuz 2017 12:52

Sevenlerine paylaştığı son cümle buydu Harun Kolçak’ın… Ne zaman hayallerimiz suya düşse söylediğimiz bu cümleyi yazarken, plana göre bu dünyadaki son günleri olabileceğini düşünmüş müydü acaba?

Harun Kolçak, lise yıllarında bas gitar çalarak başlamıştı müziğe. Esas tutkusuyla tanışır tanışmaz diğer uğraşlarını bırakıp müzik çalışmalarına ağırlık verdi. Profesyonel anlamda ilk olarak Türkiye’de rock müziğin öncülerinden Erkin Koray ile birlikte çalıştı. Bas gitarının sesi, Erkin Koray’ın 1977’de çıkardığı Tutkusu albümünde duyuldu. Yıllar içinde Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalıştı. Biriken müzik deneyimiyle 90’lı yıllara geldiğinde, Onno Tunç’tan orkestrasına katıldı. Burada 7 yıl bas gitaris çaldı. Vokalistlik ve solistlik yaptı. Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi gibi dönemin ünlü şarkıcılarıyla düetlere imza attı.
Ancak esas büyük çıkışını 1991’de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Gir Kanıma” albümü ile yakaladı. Bu albümle adını Türk halkına duyuran sanatçı, benzersiz sesiyle Türk pop müziğinin en iyi tenorları arasına girdi. Duygusal şarkıları 90’lı yıllarda herkesin dilinde aşkın ve ayrılığın en güzel anlatıcısı, en iyi ilacı haline geldi. Müptelayım, En Büyük Aşk, Bile Bile, Beni Affet, Yanımda Kal ve daha bir çok şarkısı Türk pop müzik tarihinde kült eserler arasına girdi.

90′lı yıllara damgasını vurmuş önemli isimlerden biri olan Harun Kolçak’ı saygı ve sevgi ile anıyor,tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz…