Brezilya’da halk evlerine dönmüyor

Pazartesi, 24 Haziran 2013 13:22

062113-brezilyada-eylemlere-bir-milyon-kii-katld-2Brezilya’da Rousseff’in reform sözü sokaklardaki yangının hararetini düşürdü ama gösteriler bitmedi. Öfkeli kalabalıklar somut adım bekliyor.

Brezilya’da toplu taşıma ücreti zammına tepkiyle başlayan ve tüm ülkeye yayılan hükümet karşıtı gösteriler dün de devam etti. Brezilya polisi, ülkenin 100’den fazla kentindeki gösterilere dün 250 bin civarında kişinin katıldığını, önceki günlerle kıyaslandığında gösterici sayısının azalmaya başladığını açıkladı. Eylemci sayısının düşmesiyle gerilimin azaldığı söylense de bazı kentlerdeki gösteriler yine olaylı geçti. Belo Horizonte kentindeki gösterilerde polis bariyerleri aşarak bir otomobil bayiine taş atan gruba plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Brezilya-İtalya Konfederasyonlar Kupası karşılaşmasının yapıldığı Salvador’da da 5 bin kadar gösterici stada yakın bir bölgedeki anayolu kapattı. Yine polis müdahalesiyle karşılaşan grup civardaki bir alışveriş merkezinin otoparkına sığındı.

Halkın % 75’i destekliyor

Eylemler sürerken, haftalık yayımlanan Epoca dergisinin Ibope Enstitüsü’ne yaptırdığı anket halkın yüzde 75’inin gösterilere destek verdiğini ortaya koydu. Barışçı başlayan, ancak zaman zaman şiddete dönüşen gösterilerin sona ermesini isteyen kimi Brezilyalılar, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in önceki gün halka verdiği reform sözleriyle ikna olurken, kimi göstericiler ve gazeteciler bu açıklamaların tatmin edici olmadığını düşünüyor. Gösterilerin fitilini ateşleyen Özgür Bilet Hareketi ise yeni eylem düzenlemeyeceğini açıkladı. Ülkede perşembe günü yapılan eylemlerde yaklaşık bir milyon kişi sokaklara dökülmüştü. Gösteriler sırasında şu ana kadar iki kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve yapılan yolsuzlukları protesto eden halk gelecek yıl gerçekleşecek Dünya Kupası’na yapılan harcamalardan da rahatsız.

New York’tan çapulculara selam

ABD ’nin New York kentinde Türkiye , Yunanistan, Brezilya ve Meksikalı göstericilere destek eylemi düzenlendi. Zucotti Park’ta toplanan 300 kişi ülkelerindeki protestolara destek verdi. Daha çok Brezilyalıların oluşturduğu grup “Halkız, güçlüyüz, yenilmeyeceğiz” sloganları attı. “Türk-Yunan dayanışması” yazılı pankartlar taşıyan göstericilere bazı Amerikalılar ve turistler de destek verdi. Eylemin yanı sıra tarihi Cooper Union Okulu binasına dev bir ‘#direngezi’ pankartı asıldı.

Tags