Brezilya gezisi öncesi Papa’yı üzen anket

Pazartesi, 22 Temmuz 2013 15:46

130722pope_francisPapa Francis ilk yurtdışı gezisini, dünyanın en büyük Katolik nüfusuna sahip Brezilya’ya yapıyor. Papa’nın ziyareti öncesi yapılan bir ankete göre ise, Brezilyalıların sadece yüzde 57′si kendisini Katolik olarak tanımlıyor.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis ilk yurtdışı gezisi için yola çıktı. Papa Francis ilk yurtdışı ziyareti için ise, dünyanın en büyük Katolik nüfusuna sahip Latin Amerika ülkesi Brezilya’yı seçti.

Ancak Brezilya’da Folha de S.Paulo gazetesinin yaptığı anket, Papa Francis’i pek mutlu edecek gibi görünmüyor. Papa’nın ziyareti öncesi yapılan ankete göre, Brezilyalıların sadece yüzde 57′si kendisini Katolik olarak tanımlıyor. Brezilya’da 1994 yılında kendisini Katolik olarak tanımlayanların oranı yüzde 75′ti.

Ankete katılan Katoliklerin yüzde 28′i haftada en az bir, yüzde 21′i ayda bir kez kiliseye gittiklerini, yüzde 7′si ise kiliseye pek gitmediğini belirtiyor.

Kiliseye para yardımında bulunan Katoliklerin oranı yüzde 34. Ortalama yardım ise 10 dolar.

24 BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ

Brezilya, Papa Francis için olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Papa’yı ziyareti boyunca 10 bin polis ve 14 binden fazla asker koruyacak.

Bir haftalık gezi çerçevesinde Papa Francis Çarşamba günü Rio de Janeiro’da düzenlenecek ve 1 milyon kişinin katılmasının beklendiği “Katolik Dünya Gençliği Günü”nün açılışını yapacak.

MASKE YASAĞI

Güvenlik güçleri, Katolik Dünya Gençliği Günü’nde bir süre önce ülkede hükümet karşıtı protestolarda kullanılan maskelerin takılmasını yasakladı.

Brezilyalı yetkililer, Papa Francis’in bir haftalık ziyaretinin maliyetinin 50 milyon dolardan fazla olacağını açıkladı.

 

Tags