Breaking Bad’in diğer dizilerden farkı! Ali Arıkan yazdı

Cumartesi, 17 Ağustos 2013 13:11

Breaking-Bad-Season-3-TV-ShowAmerika’da AMC kanalında Türkiye’de de CNBC-e’de yayımlanan Breaking Bad’in son sezonunun ikinci bölümü geçen Pazar günü yayımlanmaya başladı. Yeni bölüm, ABD’de yayınlandıktan hemen sonra (hatta yayın devam ederken bile) dünyanın pek çok yerinde yüzbinlerce internet kullanıcısı tarafından indirildi. 12 saat içinde dünya genelinde 12 milyon internet kullanıcısı dizinin en yeni bölümünü indirmişti.

Breaking Bad, gerçekten de çok iyi bir dizi. Şahsen The Sopranos, The Wire, Deadwood veya Mad Men’le aynı seviyeye koymam ama onlardan çok küçük bir basamak altta. Fakat tüm bu dizilerden Breakind Bad’in bir farkı var. Bahsettiğim o dört dizide de, asıl kahramanların çoğu bir anti-kahraman; kötü karakterler yani. Dizi boyunca yavaş yavaş sempati kazanıyorlar.

Breaking Bad’de ise ana karakter Walter White, başta çok iyi bir insan. Aile babası bir lise kimya öğretmeni. Kanser olunca, laboratuvarında uyuşturucu hazırlayıp satarak kendisi öldükten sonra ailesinin refahını güvenliğe almak için yapıyor bunu. Fakat yavaş yavaş Walt bir canavara dönüşüyor. Yani ruhunu satıyor. Diğer dört dizi bir anlamda kefaret üzerine kuruluyken, Breaking Bad tam tersi çürüme üstüne kurulu. Belki de bu karanlık bakış açısından dolayı çok seviliyor.

Dizi sona erdiğinde etraflıca tartışacağım.

Ali Arıkan

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ