Boston bombacısının yakalanma anı

Cuma, 19 Temmuz 2013 09:34

rollingstoneABD’nin Boston kentinde Nisan ayında düzenlenen geleneksel maratonda gerçekleştirdiği bombalı saldırıyla üç kişinin ölümüne neden olan Dzhokhar Tsarnaev’in, polis tarafından yaralı olarak ele geçirildiği ana ait fotoğraf yayımlandı. Fotoğraflar, ABD kamuoyunda infiale yol açan Rolling Stones dergisinin son sayısının ardından ortaya çıktı.

Rolling Stones dergisinin en son sayısındaki kapağında Boston saldırısı şüphelisi Dzhokhar Tsarnaev’e yer vermesi, ABD’de büyük tepkiye yol açtı.

Boston’da 15 Nisan’da ağabeyi Tamerlan Tsarnaev ile birlikte bombalı saldırılar düzenleyen ve üç kişinin ölümüne, 260’dan fazla kişinin de yaralanmasına neden olan Dzhokhar Tsarnaev’in, polis tarafından saklanmakta olduğu bir teknenin içinden çıkarılıp teslim olduğu ana ait fotoğraf kamuoyuna sunuldu.

19 yaşındaki Dzhokhar Tsarnaev’in yaralı ve kanlar içinde gösteren fotoğraf, ABD’yi ayağa kaldıran Rolling Stones dergisinin en son sayısına ait kapağın ortaya çıkmasından bir gün sonra sunuldu. Söz konusu kapakta, Dzhokhar’ın fotoğrafı ‘Bombacı’ başlığıyla yer alıyor. Açıklamada ise ‘genç ve gelecek vaat eden bir insanın nasıl bir canavar haline geldi’ ifadesi yer alıyor.

Dzhokhar’ın yeni fotoğraflarında, bir evin arka bahçesindeki teknede saklanan saldırganın üst başı yıpranmış ve yüzü kanlar içinde teslim olduğu an görülüyor. Polisin Dzhokhar üzerinde doğrulttuğu keskin nişancı tüfeklerin lazeri Dzhokhar’ın alnında görülebiliyor.

251987

YÜZLERCE FOTOĞRAF DAHA VAR

Fotoğrafların devamında, Dzhokhar tişörtünü kaldırarak silah taşımadığını gösteriyor. Fotoğrafların, Massachusetts Eyalet Polis teşkilatından Çavuş Sean Murphy tarafından çekildiği belirtildi.

Boston Magazine dergisinin editörü John Wolfson ise Dzhokhar’ın yayımlananlara benzeyen yüzlerce fotoğrafı olduğunu ve Eylül sayısında bu fotoğraflarını sunacaklarını belirtti. Wolfson, CNN’e yaptığı açıklamada polis Murphy’nin fotoğrafları kendilerine vermek konusunda ilk başta şüphe yaşadığını da belirtti.

Çavuş Murphy ve polis yetkilileri ise fotoğraflar hakkında açıklama yapmadı.

Cinayet dahil birçok suçtan mahkemeye çıkarılacak olan Tsarnaev, ilk ifadesinde suçsuz olduğunu belirtmişti.