Bordo bereliler Suriye sınırında

Cumartesi, 29 Mart 2014 14:09

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “Suriye toprakları içindeki Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun güvenliğinin bordo bereli özel kuvvetlerle takviye edildiği” sözlerine askeri kaynaklar açıklık getirdi.

Bölgedeki askeri kaynaklar, türbede bulunan askerler dışında Türkiye’nin Suriye topraklarında başka bir askeri gücünün bulunmadığını vurguladılar. Yetkililer, türbeye saldırı olması halinde anında müdahale etmek için özel kuvvetler ile onları bölgeye götürecek olan hava unsurlarının sınır boyunca her an hareket edebilecek durumda hazır beklediğini söylediler.

YİNE RADAR KİLİTLENDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havadan ve denizden Suriye sınırında rutin devriye görevleri de devam ediyor. Genelkurmay Başkanlığı, önceki gün altı adet F-16’nın Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu yaptığını, bu görevler sırasında uçaklara Suriye’de konuşlu SA-2 ve SA-5 füze sistemleri tarafından, toplam 2 dakika 32 saniye süre ile radar kitlenerek tacizde bulunulduğunu duyurdu. Türk Deniz Kuvvetleri de 5 adet bot ile Türkiye-Suriye deniz hududunda karakol görevi yaptı.