Bombalı saldırganlar Ege’de yakalandı

Çarşamba, 31 Temmuz 2013 11:55
fft64_mf1572389

İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Ege’de yapılan operasyonda yakalanan 4 zanlıdan biri AK Parti Binası ve Adalet Bakanlığı’na saldırı olayının faili” dedi.

Yunan Sahil Güvenliği, Çeşme’nin karşısındaki Sakız Adası açıklarında durdurduğu bir botta 2 Türk ile Bulgar ve Fransız kimliği taşıyan ancak Türk oldukları tahmin edilen 2 kişi olmak üzere toplam 4 şüpheliyi gözaltına aldığı botta tabanca, el bombası ve patlayıcıların çıktığı haberi dün büyük heyecan yarattı.

Bu haberin hemen ardından Yunan polisi DHKP-C’ye yakınlığıyla bilinen bazı bürolarla evlerde baskınlar yaparak, gözaltıları sürdürdü.

Bu arada, Sakız’da gözaltına alınan 2 Türk’ün 19 Mart’ta Adalet Bakanlığı ek binasına bomba atılması ve AK Parti Genel Merkezi’ne lav silahıyla saldıran DHKP-C üyesi iki terörist olduğu belirlendi.

DHKP-C’li Hasan Biber ile Mehmet Y.’nin Ankara’daki saldırıların ardından Hatay üzerinden Suriye’ye kaçtığı, oradan da Yunanistan’a gittiği bilgisine ulaşıldı.

DHKP-C’li Hasan Biber ve Mehmet Y. ile diğer 2 teröristin sansasyonel eylem yapmak üzere silah ve patlayıcılarla Türkiye’ye gelmek üzere yola çıktığı belirlendi.

Bu arada DHKP- C’ye yakınlığıyla bilinen internet sitelerinde gözaltılarla ilgili bildiri yayınlandı.

Suriye Halk Cephesi imzasıyla yayınlanan bildiride “Yunan Devleti emperyalizim ve faşizmle işbirliği yapmaktan vazgeçmelidir” denildi.