Boko Haram’ın kaçırdığı iki kız öğrenci tecavüze uğramış halde bulundu

Pazartesi, 19 Mayıs 2014 13:37

Nijerya’nın kuzey kenti Kano’da bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen intihar saldırısında beş kişi öldü. Boko Haram’ın geçen ay kaçırdığı kız öğrencilerden ikisi ise tecavüz sonrası ölüme terk edilmiş halde bulundu.

Hıristiyanların yoğun olarak yaşadığı Sabon Gari semtindeki eğlence merkezinde gerçekleşen olayda, intihar saldırganı dahil beş kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında 12 yaşında bir kızın da bulunduğu açıklandı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, Kano’da ve diğer kuzey şehirlerinde eylemler gerçekleştiren Boko Haram’ın olayın faili olduğu tahmin ediliyor. Boko Haram geçen yıl Mart ayında Kano’da düzenlediği intihar saldırısında 22 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Kano’daki kanlı saldırı güvenlik güçlerini alarma geçirirken, askerler bir taraftan da Boko Haram’ın 14 Nisan’da kaçırdığı 200’den fazla kız öğrenciyi kurtarmak için operasyonlarını sürdürüyor.

İKİ KIZI ÖLÜME TERK ETTİLER

Öğrencilerin kaçırıldığı Chibok kasabası yakınlarındaki Ba’ale köyünde ise akıbetleri tüm dünya tarafından merak edilen kızlardan ikisi ağaca bağlı halde bulundu.

Tecavüz edildikten sonra ölüm terk edilen kızların yüzlerinin yara bere ve kan içinde olduğu, imdatlarına ise öğrencileri bulmak için oluşturulan sivil ekiplerin yetiştiği belirtildi.

Kızları kaçırıldıktan yaklaşık bir hafta sonra bulan ekipteki en genç üye olan 15 yaşındaki Baba Goni, “Onlar için çok bir şey yapamadık. Kimseyle konuşmak istemiyorlardı. Sadece birbirlerine sarılıp ağladılar. Yapabildiğimiz tek şey onları bir araca bindirip polise teslim etmekti” dedi.

Boko Haram tarafından Chibok’taki bir ortaokuldan kaçırılan 276 kız öğrenciden 223′ü halen kayıp.