Boko Haram köye saldırdı: En az 45 ölü

Cuma, 21 Kasım 2014 10:14

Nijerya’nın kuzeydoğusunda Boko Haram örgütünün düzenlediğinden şüphelenilen saldırılarda onlarca kişinin öldüğü belirtildi.

Görgü tanıkları ve yetkililerin verdiği bilgiye göre Borno eyaletindeki Mafa bölgesinde bulunan Azaya Kura köyüne silahlı militanlar en az 45 kişiyi öldürdü. BBC Türkçe’nin haberine göre; yerel Yönetim Başkan Vekili Shettima Lawan saldırıyı “şeytani ve iğrenç” diye tanımladı.

Boko haram son haftalarda kuzeydoğu Nijerya’daki bir dizi köy ve kasabanın denetimini ele geçirdi. Nijerya makamları 2009′dan bu yana faaliyet gösteren radikal İslamcı grubun eylemlerini durdurmakta zorlanıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Boko Haram’ın bu yıl iki binden fazla sivili öldürdüğünü söylüyor. Örgütün saldırılarına karşı koymak için kurulan bir grubun lideri Muhammed Gava Associated Press’e yaptığı açıklamada ağır silahlı Boko Haram militanlarının Azaya Kura’yı sardığını belirtti.

Köy muhtarı Mallam Bulama “Saldırının sonunda 45 ceset saydık” dedi. Saldırı sırasında ormanlık araziye kaçıp orada ölenler de olabileceği belirtiliyor. Azaya Kura köyü Borno eyaletinin başkenti Maiduguri’ye 40 kilometre uzaklıkta.

Kaynak: BBC Türkçe