Boğaziçi Köprüsü’nü geçtiler! Hedef: Taksim!

Cumartesi, 1 Haziran 2013 07:58

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Acıbadem’den yola çıkan grup, Boğaziçi Köprüsü’nden geçerek Taksim’e doğru yürüdü. Gruba Barbaros Bulvarı’nda polis müdahale etti.

Taksim Meydanı ve çevresinde çıkan olayları protesto eden bir grup D-100 Karayolu Acıbadem Mevkiinden yürüyüşe geçti. Yürüyüş nedeniyle D-100 karayolu trafiğe kapandı. Yaklaşık 500 kişilik grup Bogaziçi Köprüsü’ne geldi. Köprü üzerinde bekleyen grup bir süre sonra tekrar yürüyüşe geçti. Gruba CHP milletvekili Mahmut Tanal da destek verdi. Tanal, “Vatandaş haklı olarak yürüyor. Meydanlara biber gazı sıkan hükümete tepkilerini dile getiriyorlar” diye konuştu. Grubun “Heryer Taksim Heryer Direniş” sloganlarıyla yürüyüşü devam ediyor.

GRUBA POLİS MÜDAHALESİ

Kadıköy’den Taksim’e yürüyen gruba polis Beşiktaş’ta müdahale etti. Gaz bombası ve tazyikli su sıkılarak yapılan müdahale sonrası gruptakiler kaçmaya başladı.

BEŞİKTAŞ’TA EYLEM DEVAM EDİYOR
Taksim çevresinde eylem yapan küçük gruplar polis tarafından dağıtılırken, Beşiktaş’ta iki ayrı noktada eylemler sürüyor.

Beşiktaş’ta ise Barbaros Bulvarı ve Çırağan Caddesi olmak üzere iki ayrı noktada çöp konteynerleriyle barikat oluşturan eylemciler, polisle çatışıyor. Polisler de biber gazı ve tazyikli suyla eylemcilere müdahale ediyor.

GERGİN GECE

Havanın kararmasıyla birlikte sayıları daha da artan gruplar Harbiye, İstiklal, Gümüşsuyu ve Dolapdere’den Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ancak, Taksim Gezi Parkı’nın etrafını demir bariyerlerle kapatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermedi.

Meydana çıkmak isteyen gruplara polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericilerin Gezi Parkı’nı çevreleyen barikatları ateşe verdiği belirtildi. Müdahalede kullanılan biber gazı nedeniyle Taksim’in üzeri gaz tabakasıyla kaplandı.

HELİKOPTERDEN GAZ
Güvenlik güçleri ayrıca havadan da bölgedeki gelişmeleri takip etti. İddiaya göre göstericilere polis helikopterinden de gaz bombaları atıldı. Çıkan olaylar sırasında çok sayıda kişi de yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla Taksim ve çevre ilçelerdeki hastanelere sevk edildi.

Öğle saatlerinde Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun 63 olarak açıkladığı gözaltı sayısı da akşam ve gece saatlerinde devam eden gözaltılarla artmış durumda.