Bodrum’un Spor Turizmi !

Pazartesi, 19 Eylül 2016 17:31

 

Bodrum Esnaf, Sanayici ve İşadamları Derneği-BESİAD’ın toplantılarında, turizm sektöründe 2016 yılına dair beklentiler, kriz öngörüleri ve gelecek yıllarda Bodrum ve Türkiye turizminin akıbetinin ne olacağı sürekli konuşulmakta.

Haliyle durum böyleyken yıllardır Bodruma gelen ve işi spor olan işletmeci bir eğitmen olarak durumu yakından takip etmek benim için çok önemli.

Bodrum TÜRSAB Başkanı sn Gökbel, Türkiye’nin savaşın ve ateşin içinde göründüğünü belirterek, “Turizm, güvenlik ve huzur varsa vardır.” demesi üzerine tüm esnaf ve halk büyük soru işaretler ile bu sezonu keyifsiz tamamladı diyebilirim.

Turizmin bu duruma düşmesi siyasi kararların bir sonucu olduğu bir gerçek.

Halk olarak bizle düşen görev kabuğumuza çekilmek yerine olayların üzerine gitmek. Başarmak ve ülke turizmini canlandırabilmek için inatla olayların üzerine gitmek gerektiğini savunan kafa yapısı olduğuna inanıyorum. Sessiz kalmak ticaret adına kimseye bir çözüm getirmez.

Ayrıca daha önemlisi bu kriz olmasaydı da Bodrum kendi adına pahalılıkta kendi kendini baltalıyor zaten.!

Bodrumun spor salonları, otelleri, esnafı sıkıntıda, Çünkü hükümetin kararları ve yaşanan bu süreç esnafı destekleyen bir tutum değil maalesef.

İnsanları spora teşvik etmek ve turizm konusunda halk olarak görev hepimize düşüyor. Aslında farkına varabilsek bu güzel coğrafyayı dünyaya anlatabilmek için hepimiz uzmanız, bu krizde hizmetin kalitesini yükseltmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak savaş vermeliyiz. Bodrum’un hafızlarından silinmesini önlemek şart. Ülke turizminin canlılığı her sektör için ülkeye katkıda bulunmak ve hizmet etmeyi gerektirir.

Ülkemizin ve bölgemizin turizmdeki kaybı bence tamamen çevre komşularımızın yaşanan savaşlarla ilgili olmasıdır.

Bakın çok uzak değil, bodrumdan karşı kıyıya geçmek 20 dakika ve 17 Euro. Bizim ülkeye gelen turist sayısından kat kat fazla insan Yunan adalarına gidiyor. Hatta savaş istemeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bile adalarda… Her şey hesaplı ve ucuz.

İnsanlar adalarda kendi sağlığına daha çok özen gösteriyor. Sağlıktan kast ettiğim vücut değil! Kafa sağlığı. Çünkü orada insanlar birbirine yüksek sesle bile konuşmuyor.

Bence spor ve sağlık adına daha fazla yatırımların yapılması gerektiğine inanan bir spor adamı olarak herkesin gerçekleri görmesi gerektiğine inanıyorum. Ve ülkemizi daha güzel yarınlara kavuşturabilmek için siz biz meselelerini bir kenara bırakıp ayaklarımızı sağlam yere basmalıyız.

Havamız, suyumuz, yemeğimiz, servisimiz, hizmetimiz güzel demeyle peynir gemisi yürümez. Bunlar karşı kıyıda da var zaten!

Fark yaratacaksan her dilden her renkten insanın taşın altına elini koyması şart.

Kaçmak çözüm değil, bu ülke bizim ve çocuklarımıza bırakacak tarihimiz ile birlikte güzelliklerin olması gerekiyor.

Bu yüzden sesimi tüm ülkem duysun istiyorum. Güzel yarınlar için, sağlıklı bireyler için bugünden itibaren her Türk vatandaşı, bu toprağın ekmeğini yiyen herkes görevini elinden geldiği kadar değil! Gereken ne varsa, o kadar yapsın.

Sağlıklı vücut, sağlam kafa ile kalmanız dileği ile…

Uluslararası Türk eğitmeni
Barış Çunguroğlu