Böcek Komisyonu karıştı: Tutanak kavgası istifa ettirdi

Perşembe, 2 Mayıs 2013 14:57

fft64_mf1440291TBMM’de Böcek Komisyonu’nda AK Partili Zeyid Aslan ile CHP’li Kamer Genç arasında iki gün önce Genel Kurul’da yaşanan küfürlü kavga ve tutanaklardan küfürlerin silinmesi konusunda kavga çıktı.

AKP Milletvekili Zeyid Aslan’ın başkanlığındaki Böcek Komisyonu’nda tarihi bir gün yaşanıyor. 40′ın üzerinde CHP ‘li milletvekili Zeyid Aslan’ın küfürlerine tepki olarak TBMM Böcek Komisyonu’na geldi. CHP’liler, “ahlaksız başkan nerede” diyerek tepki gösterirken Komisyon üyesi İlhan Cihaner “özel hayat denen şey ahlalki bir şeydir. Temeli ahlaktır. Komisyon başkanı bu değerlerini yitirmiştir” dedi. CHP’liler “anaavrat küfreden komisyon başkanı istemiyoruz” diye bağırırken, “istifa” sesleri yükseldi. CHP’li Haydar Akar ise AK Partililere kalem fırlattı.. Zeyid Aslan komisyona gelmedi, ancak Meclis’teki odasında olduğu belirtildi. Komisyon başkan vekili tarafından yönetildi. CHP’liler Böcek Komisyonunu terk etti.

VE İSTİFA

Bu kavganın ardından Zeyid Aslan komisyon başkanlığından istifa edeceğini açıkladı.Aslan buna gerekçe olarak gerginliğin daha fazla tırmanmasını istememesini gösterdi. Öte yandan AKP’nin de Aslan’ı parti disiplin kuruluna sevk ettiği açıklandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin arasında geçen diyaloglar kavga çıkarmıştı. Kürsüye çıkıp ” Atatürk olmazsa ya siz Fransız vatandaşı olurdunuz ya da Osmanlı’da bir gerçek vardır hatırlatayım. Fesli bir adamın arkasından dört kadın giderdi. Atatürk’e bu kininiz nedir?”” diyen Kamer Genç’in üzerine yürüyen Ak Partili Zeyid Aslan’ın “Öldürüm seni p.. kurusu..”, “Senin ananı s…, o.. çocuğu” şeklinde küfür ettiği duyulmuştu. Olayda sarf edilen bu sözler Meclis tutanaklarına yansımıştı. Ancak küfürlü ifadeleri içeren tutanakların Meclis sitesinden çıkarıldığı anlaşılmıştı.