Bob Geldof: Olimpiyatları ‘gezi’ müdahelesi kaybettirdi

Cuma, 20 Aralık 2013 16:32

Ünlü Rock yıldızı ve aktivist Bob Geldof Gezi olaylarında hükümetin sert müdahelesi Türkiye’nin marka değerini düşürdü dedi. Marka 2013 konferansına konuşmacı olarak katılan Geldof “Türkiye olimpiyatları da bu yüzden kaybetti. Türkiye marka olarak bir çamura bulaştı. Türk markalarının da hükümetin tavrı nedeniyle değer kaybetti. Olimpiyat kararının bu olaylardan etkilendiğini kişisel bağlantılarım sayesinde biliyorum. Olimpiyatlarda iyi gidiyordunuz, ama Gezi Olayları’nın ardından yaşanan şiddet olayları bu gidişatı etkiledi. Alsaydınız iyi olurdu” dedi.

“Sadece Türkiye değil, Türk markaları da kaybetti”

“Sadece Türkiye değil, Türk markaları üstünde de etkili oldu. Ben Türk şarabını seviyorum. İngiltere’de de Türk şaraplarının bir popülerliği var. İnsanlar şimdi gidip de tepki olarak Türk şaraplarını satın almıyorlar. İngiltere ve İrlanda olarak Türkiye’yi seviyoruz. Türkiye çok dinamik bir ülke. AB’ye girmenizi isteriz, ama bu olaylar bizi çok şaşırttı. Eminim siz de çok şaşırdınız.”

Türkiye’nin bu Suriye’li göçmenler konusunda çok cesur davrandığını söyleyen Geldof, “Onların hayatta tutacak hiçbir şeyleri yok. Çok etkilendim, çok duygulandım. Türkiye için çok büyük bir göç. Çok büyük bir dramdan bahsediyoruz. Suriyelilere şu anda yardım yapılabilir. 1 lira sizin için bir şey olmayabilir ancak o insanlar için çok şey değiştiriyor.