BM İran’a gönderdiği Cenevre davetini geri çekti

Salı, 21 Ocak 2014 12:08

Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Generve 2 toplantısına katılımı için İran’a gönderdiği daveti geri çekti.
Davetin geri çekilmesi Esad’ın en büyük destekçisi olan İran’ın Suriye’de geçiş hükümeti kurulmasını reddetmesinin ardından geldi.
Ban Ki-moon’un sözcüsü Martin Neşirky davetin geri çekilmesini şu açıklama ile duyurdu.

Genel sekreter İran’ın açıklanan taahhütlere uyum sağlamayan beyanlarından dolayı derin bir hayal kırıklığına uğramıştır. İran’ın Genevre 1 tebliğinin arkasındaki küresel mutabakata katıması için çağrısını sürdürürken, Montreux’daki toplantının İran’ın katılımı olmadan devam etmesine karar verdi.” dedi.
Açıklamanın ardından Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Generve zirvesine katılacağını teyid etti. Koalisyon sözcüsü Anas Abda “İran bu devetin öngördüğü asgari koşulları yerine getirmemiştir. Genel Sekreter’e Koalisyon lideri Ahmed al-Jerba’nın mektubunu kabul ettiği için teşekkür ederiz” dedi. Suriye ve İran son 30 yıldır bölgede ittifak halindeler. İran’ın geçiş hükümetini kabul atmesi Esad’ın gücünü yitirdiğini kabul etmesi anlamına geliyor.

Bazı analizciler ise tüm tarafların Genevre zirvesine katılımı sağlanmadan sorunun çözülemeyeceği görüşündeler.