BM heyeti Suriye’de kimyasal saldırı bölgesinde

Pazartesi, 26 Ağustos 2013 15:41

page_bm-heyetinin-oteli-yakinina-iki-havan-topu-dustu_136984100Suriye’de kimyasal silah iddiasını inceleyecek olan BM heyetinin kaldığı otelin yakınına, en az iki havan topu mermisi düştüğü belirtildi

Birleşmiş Milletler’e bağlı bir müfettiş heyeti, Suriye’nin başkenti Şam’ın Guta bölgesinde kimyasal silah saldırılarının düzenlendiği iddia edilen bölgeye doğru yola çıktı. BM müfettişlerinin kaldığı otelin yakınlarına düşen iki havantopu ise üç kişinin yaralanmasına neden oldu. Birleşmiş Milletler Sözcüsü, kimyasal silah incelemesi yapanlara keskin nişancılar tarafından ateş açıldığını, bir aracın hasar aldığını söyledi. Heyet, yeni bir araçla kimyasal saldırı yapıldığı bölgeye ulaştı.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Martin Nesirky, yaşananları “Kimyasal silah araştırma ekibinin konvoyundaki ilk araç, kimliği belirsiz keskin nişancılar tarafından kasıtlı olarak defalarca vuruldu” diye anlattı. Nesirky’nin verdiği bilgiye göre olayda yaralanan veya ölen olmadı.

Birleşmiş Milletler, denetleme heyetini taşıyan konvoya ateş açıldığını açıkladı. Keskin nişancı ateşinin bir araca isabet ettiği belirtilirken, olayda ölü veya yaralı olduğu hakkında bilgi verilmedi. Hasar gören aracın, bir başka araçla değiştirileceği belirtildi.

Otelin yakınına havan topu düştü

Bu, BM uzmanlarına yönelik ilk saldırı değil. Bundan birkaç saat önce de BM uzmanları kaldıkları otelden çıktıktan sonra otelin yakınında iki patlama oldu. BM müfettişlerinin kaldığı otelin yakınlarına düşen iki havan topu üç kişinin yaralanmasına neden oldu. AFP muhabiri, müfettişlerin beş araçlık bir konvoy halinde yola çıktığını, Suriye güvenlik güçlerinin kendilerine eskortluk ettiğini aktardı.

Heyet otelden ayrıldı

BM heyetinin, bu sabah ilk incelemesini yapmak için Şam’ın dışındaki bölgeye hareket ettiği belirtildi.

Şam’daki otellerinden ayrılan heyet, altı araçlık konvoyla kimyasal saldırının yapıldığı iddia edilen bölgeye hareket etti.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre, BM’nin mavi vücut zırhını giyen heyet üyeleri, güvenlik güçleri ve ambulans eşliğinde yola çıktı. Heyetin, isyancıların kontrolünde bulunan, Şam’ın eteklerindeki Doğu Guta bölgesine gittiği bildirildi.