Blur, 12 yıl sonra yeniden bir arada

Çarşamba, 29 Nisan 2015 11:16

Eski rock grubu durdu durdu nostalji albüm çıkardı sanmayın. Grubun sekizinci albümü The Magic Whip ile Blur yine eski Blur ama şarkılar yepyeni!

90’lı yılların Brit Pop efsanesi Blur, İngiliz İndie-Pop müziği seven hemen herkesin yıllarca ilahlaştırdığı, kıyafetlerinden, tavırlarına ve saç modellerine kadar birebir taklit ettiği belki de son rock gruplarından biriydi. Kendisiyle aynı dönemde çıkan Radiohead gibi mütemadiyen evrilerek grup olarak güncelliklerini bu güne kadar getiremeseler de, Blur üyeleri tek tek solo kariyerlerinde ses getiren işler yapmayı başarabildiler. Fakat başarılı olmalarına rağmen ne zaman Damon Albarn’u Graham Coxon’suz şarkı söylerken görsek hep içimiz burkulur ve Blur’un muhteşem günlerini özleyip dururduk.

BlurPerformİşte 12 yıl sonra şimdi Damon Albarn ve Graham Coxon müzikal farklılıklarını bir kenara bırakıp Blur ekibini yeniden topladılar. Ayrılığa yol açan unsurlar, yani Albarn’un etnik müziğe olan ilgisi ve Coxon’un elektronik tınıları The Magic Whip’de harika bir birliktelik oluşturuyor. Blur; yer yer çok tanıdık, yer yer ise çok farklı bir sound ile geri döndü. Bu dönüş eski rock yıldızlarının yeniden bir araya gelip nostalji albümü yapması gibi bir dönüş değil. Blur, The Magic Whip ile 12 yıl sonra yeniden gerçek bir Blur albümü yapmış.

Grubun 2009 yılında bir konser için bir araya gelmelerinden bu yana sabırsızlıkla beklenen albüm yılan hikayesine dönmüştü. Fakat grup Uzak Doğu turnesindeyken iptal edilen birkaç konser nedeni ile Hong Kong’da 5 gün zaman öldürmek zorunda kalınca, sihir de işte o anda ortaya çıkıvermiş. Gezip tozmak yerine kendilerini 5 gün minik bir stüdyoya kapatan Blur grubu, burada yaptıkları jam session’lar ile albüm kıvamında bir kayıt oluşturmuşlar. Fakat sonuçtan çok da tatmin olmayan Damon ‘bu iş olmaz’ deyip albümden vazgeçmiş. Sonrasında Graham Coxon ve Blur’un daimi prodüktörü Steven Street oturup kaydın üzerinde çalışıp geliştirmişler. Kaydı dinleyen Damon Albarn fikrini değiştirip hemen söz yazmaya koyulmuş ve böylece Blur’un yeni albümü The Magic Whip tamamlanmış.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 214. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play