Bizlere madencilerin yaşadıklarını çizebilir misiniz?

Pazartesi, 19 Mayıs 2014 10:42

Zifiri bir karanlıkta olduğunuzu düşünün; basık bir ortam, nefes almakta dahi zorlanıyorsunuz. Başınızda da küçücük bir ışık kaynağı… Ne görebilirsiniz en fazla, ne kadar mesafeyi seçebilirsiniz? Cevabınız 7-8 metreden öteye geçemeyecektir. Ancak bir madenci kızı yıllar önce bu soruya hiç tahmin edemeyeceğiniz bir resimle cevap verdi. Zonguldak’ta babası madenci olan 16 yaşındaki lise öğrencisi Nihal Acar, Soma’daki facianın ardından çizdiği resimle gündeme geldi. Nihal o resmin hikayesini ve madenci kızı olmanın nasıl bir duygu olduğunu Dipnot Tablet’e anlattı.

Bu resmi ne zaman ve ne amaçla yapmıştın?

Bu resmi 7. sınıftayken Zonguldak Maden Mühendisleri Odası’nın düzenlemiş olduğu yarışmaya katılmak amacıyla yapmıştım.

Ne anlatmak istedin bu resminle?

Resmimde madencilerin yerin altında zifiri karanlıkta çalışarak kendi emeğiyle ailesini geçindirmek, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için kendi gün ışığından vazgeçtiğini ve aileleri için her şeyi yapabileceğini anlatmak istedim.

Resim şu anda sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Neler hissediyorsun resmi görünce? Tebrik etmek için arayanlar oluyor mu?

Çizdiğim resmin ilgi görmesi beni mutlu ediyor ve tebrik etmek için arayanlar da oluyor.

Baban da bir madenci şu anda Türkiye yasta. Neler söylemek istersin, hislerini alabilir miyiz? Emekçi, Madenci bir babanın kızı olmak nasıl bir duygu?

Bir madenci kızı olarak orada yakınlarını bekleyen ailelerin acılarını çok iyi anlıyorum. Bunların olmasına ve birçok insanın ölmesine ihmalkarlıkların sebep olduğunu tüm Türkiye biliyor. Madenciler için bu kazalar asla olağan şeyler değildir! Bir madenci ve emekçinin kızı olmaktan gurur duyuyorum.

Röportajın tamamını okumak için Dipnot Tablet dergiyi ücretsiz olarak hemen indirin.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN