“Bizim tercihimiz Mısır halkının tercihi” Ahmet Davutoğlu’dan Mısır açıklaması

Perşembe, 4 Temmuz 2013 14:24

Ahmet-Davutoglu-5Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Muhammed Mursi’nin ordunun müdahalesiyle görevinden alınmasının kaygı verici olduğunu belirterek, “Bizim tercihimiz Mısır halkının tercihi olacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’da ordunun yönetime el koymasına ilişkin olarak, “Demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur. Bu konuyu biz de çok titizlikle değerlendirmekteyiz. Demokratik süreçlerin yıkıntıya uğraması bütün Mısır halkının kaybı olacaktır, ayrıca bütün bölgenin ve küresel barış için çaba sarf eden bütün çevrelerin kaybı olacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Mısır’da yaşanan askeri darbeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamasının başında, Hüsnü Mübarek’in devrilmesine yol açan 2010′daki “25 Ocak Devrimine” destek verdiklerini hatırlatan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır ordusunun müdahalesinin son derece kaygı verici olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur. Bu konuyu biz de çok titizlikle değerlendirmekteyiz. Demokratik süreçlerin yıkıntıya uğraması bütün Mısır halkının kaybı olacaktır, ayrıca bütün bölgenin ve küresel barış için çaba sarf eden bütün çevrelerin kaybı olacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mursi’nin askeri darbeyle devrilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Davutoğlu, “25 Ocak Devrimi”nin kazanımlarına gölge düşürülmemesi çağrısında bulundu. Mısır’da demokratik kurumların ivedilikle devreye girmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, “En kısa sürede serbest ve adil seçimlerin yapılması zaruridir” dedi.

Davutoğlu, yapılacak bu seçimlere bütün siyasi aktörlerin hiçbir kısıtlama olmadan katılması gerektiği ve seçimlere de hiçbir kısıtlama ile karşılaşmadan hazırlanabilmeleri gerektiğine dikkat çekti. Davutoğlu, başta darbe ile devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Mısır Başbakanı Hişam Kandil başta olmak üzere siyasilerin keyfi olarak tutuklanmasının ya da ev hapsine alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Geçiş yönetiminin azami hassasiyetle davranacağını umut ettiklerini dile getiren Davutoğlu, “Mısır ve Mısır üzerinden bölge üzerine hesap içinde olanlar bu kaosu tahrik edebilir” uyarısında bulundu.

Türkiye’nin hiçbir kesim ya da taraftan yana olmadığını, bir bütün olarak Mısır halkını desteklemekte olduğunu söyleyen Davutoğlu, bu desteğin de süreceğini belirterek, “Bizim tercihimiz Mısır halkının tercihi olmuştur ve olacaktır. Politikalarımızı yönlendiren bu olacaktır” dedi.