Biz hiç tahrik olmaz mıyız hakim bey?

Çarşamba, 10 Eylül 2014 15:41

Ethem Sarısülük’ü öldüren polis birçok emsal davada olduğu gibi “tahrik” unsuru göz önünde bulundurularak neredeyse ödül sayılabilecek bir ceza aldı. Daha anlaşılır söyleyelim mahkeme heyeti sanığın “tahrik” edilmesini hafifletici sebep sayarak cezayı 28 yıldan 9 yıla indirdi. Sanık bir polis… Silah taşıma yetkisi olan, “güvenlik ve asayişi” korumakla mükellef ve bunun için maaş alan, hayatını bu parayla idame ettiren bir kamu görevlisi.

Yurttaş, günlük hayatında polisle sadece suçlu ve mağdur olduğu durumlarda bir hukuk geliştirir. Bu iki durumda yurttaş için sıradışı hallerdir. Bu sıradışı durumları çözmesi için silah taşıma yetkisi verilmiş, kamu görevlisi polis “tahrik” oluyorsa hele hele bunun sonucu bir cinayetle sonuçlanıyorsa bu durumda “tahrik” cezayı hafifleten bir unsur değil, ağırlaştıran bir unsur olmalıdır. ‘Poliste insan’ diye bir itiraz gelişecek olanlar kusura bakmasın. Polislik gibi bilgi ve birikim gerektiren bir iş “ekmek kapısı” haline getirilir ve bu mesleğe 2 bin 500 lira ve iş güvencesi olarak bakılırsa biz daha çok böyle vakalar yaşarız.

 

“Ulu mahşer olur, divan kurulur Suçlu suçsuz gelir, anda belirir”

Peki ya biz hiç “tahrik” olmaz mıyız? Üç kuruş para kazanmak için gün doğumundan batımına kadar sanayi bölgelerinde, inşaatlarda, merdivenaltı atölyelerde gün gün hayatımızı tüketirken, kadınsak daha çocuk yaşta cinsel tacize maruz kalmaya başlamış ve bu taciz hayatımızın bütününe yayılırken, alacağımız olan üç kuruş parayı alabilmek için sahte iflas göstermiş patronlarımızın peşinde koşarken, bir sabah işyeri kapısında işsiz kaldığımızı öğrendiğimizde, asgari ücret belirleme dönemlerinde bize kölelik ücreti reva görülürken, televizyon kanallarında zap yaparken, magazin programlarından, Soma haberlerine geçerken, GSMH bilmem kaç bin dolar olmuşken, sokak başı dilenenler varsa ve biz cebimizdeki bir lirayı verip vermemenin sancısını yaşarken sahi sizce biz hiç tahrik olmaz mıyız hakim bey?! Sisifos laneti boynuna asılmışlar için hiç mi tahrik indirimi uygulanmaz bu dünyada? İlla mahşerde ulu divanın kurulmasını mı bekleyelim suçlunun suçsuzun ayırt edilmesi için…

 Hazırlayan: Ali Mendillioğlu

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play