“Biz Batı’dakiler, Atatürk’e hak ettiği değeri tam vermiyoruz”

Cuma, 29 Mart 2013 11:55

chuck-hagel-11Atatürk’ü hayranlığıyla da bilinen ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ”Atatürk, Türk halkı ve devletine hayranım” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Hagel, Büyük Önder Atatürk’e hayranlığı hatırlatılıp, Atatürk ve Türkiye hakkındaki yorumlarının sorulunca;

”Atatürk, Türk halkı ve devletine hayranım ve sadece Türkiye değil, ABD’deki yıllardır yaptığım farklı konuşmalarımda Atatürk’ten bahsetmişimdir.

Atatürk, dünyada çok önemli miras bırakan çok kayda değer bir şey yaptı ve biz Batı’dakiler zaman zaman Atatürk’ün yaptığının tam değerini vermiyoruz.” diye konuştu.

‘ÖZÜR’ HERKESİN ÇIKARINA
Hagel, Türkiye ile İsrail arasındaki özür dilemeyle başlayan normalleşme süreciyle ilgili soruya, bunun hem Türkiye hem İsrail, ayrıca Ortadoğu ve ABD çıkarları için kritik önemde olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki uzun yıllara dayanan ilişkinin Türkiye ve İsrail için önemine işaret eden Hagel, ”Dolayısıyla, ilişkilerin tekrar yerine gelmesi açıkça hepimizin çıkarına. Bu, Suriye’yi de etkileyecek, (bölgedeki) sonuçları da etkileyecek, güveni geliştirerek bölgedeki komşuları da etkileyecek” dedi.

Hagel, Türkiye ve İsrail’in bölgede, bazı ortak çıkarlarda tekrar birlikte çalışmaya başlayabileceğini ifade etti.