Türkiye Yayıncılar Birliği’ne Barbaros Altuğ’dan cevap! Ne kadar okuyoruz? İşte o rakamlar

Çarşamba, 24 Nisan 2013 11:01
books

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, dün yaptığı açıklamada kişi başına üretilen kitap sayısının 6,4 olduğunu belirterek, bu verinin, “Türkiye kitap okumuyor” şeklindeki algıyı yıktığını söyledi.

Dipnot Tablet Yazarı Barbaros Altuğ ise Türkiye Yayıncılar Birliği’nin bu açıklamalarının ardından gerçek rakamlara ulaştı:

Dünyanın en çok kitap okuyan ülkelerinden İngiltere’de toplam kitap satışları 2012’de 296 milyon adet iken Türkiye’nin Yayıncılar Birliği bu rakamı tam 480 milyon adet açıklıyor!

Altuğ bu 480 milyon adedin 190 milyonunun bakanlığın bedava dağıttığı kitaplar olduğunu belirterek “Kalan 290 milyon kitabın %60’ı da yani 175 milyonu da para ile satılan ders kitapları! Toplam 480 milyon adetten bunları çıkarınca geriye sadece 115 milyon kitap kalıyor! Ki bu da satılan değil basılan kitap sayısı!

Yani Yayıncılar Birliği’nin verilerini açık olarak alt alta koyunca kişi başı 6,4 kitap değil 1 adetten bile az kitap okuduğumuzu görüyoruz; eğer evde Sosyal Bilgiler veya Matematik sekizinci sınıf alıştırmaları kitabı okumuyorsak elbette!” diye açıkladı.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ