Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA) , yeni uluslararası mimarlık ödülü için yarışacak 30 binayı duyurdu

Salı, 10 Mayıs 2016 15:03

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA – The Royal Institute of British Architects), ilk uluslararası mimarlık yarışması olan RIBA Uluslararası Ödülü’nün sahibi olmak için yarışacak 30 binayı bu yaz ziyaret ediyor.

Aralarında Türkiye’den EAA – Emre Arolat Architecture’a ait Sancaklar Camii projesinin de yer aldığı, RIBA Uluslararası Ödülü’nün sahibi olmak için yarışacak 30 bina, bu yaz RIBA jüri üyeleri tarafından ziyaret edilecek.İlk olarak en iyi 20 binanın belirleneceği yarışmada, daha sonra Büyük Jüri tarafından sonbaharda ziyaret edilecek 6 finalist seçilecek.

Mimarlık alanında uluslararası başarı standartlarını belirleyen yarışmayı, dünyaca ünlü mimar Lord Richard Rogers liderliğindeki uzman bir panel değerlendirecek. Yüzlerce başvuru arasından seçilen binalar, boyutları ve bütçeleri açısından farklılık gösteriyor. Binalar, büyük kentsel altyapı hizmetlerinden, özel konut projelerine; kültürel yapılardan kentsel projelere, akademik binalardan ibadet yerlerine kadar birçok farklı türü kapsıyor.RIBA Uluslararası Ödülü, yılın en kayda değer ve ilham verici binasına ödüllendirecek.

RIBA tarafından düzenlenen diğer ödüllerin aksine, RIBA Uluslararası Ödülü tüm dünyadaki kalifiye mimarların başvurularına açık. 50 farklı ülkeden başvurunun alındığı yarışmada, jüri üyeleri 20’den fazla ülkeye ait 30 binayı ziyaret etmek üzere seçti. Kazanan ismin Aralık 2016’da açıklanacağı RIBA Uluslararası Ödülü’nün, Lord Richard Rogers tarafından yönetilen Büyük Jüri ekibine, ödüllü mimarlık ofisi Todd Williams Billie Tsien Architects | Partners’ın kurucu ortağı Billie Tsien katıldı.

unnamed-2