“Birileri barbarlık yapıyor diye pısmayın” Erdoğan gençlere seslendi

Çarşamba, 25 Eylül 2013 09:00

fft64_mf1665809Başbakan Erdoğan, gençlere seslenerek “Korkmayacaksınız inançlarınızdan dolayı sıkılmayacaksınız. Birileri barbarca yakıp yıkıyor diye pısıp geri adım atmayacaksınız” tavsiyesinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün Birlik Vakfı tarafından düzenlenen, “Büyük Doğu Düşüncesi ve Necip Fazıl Kısakürek’in Eserlerinde ‘İdeal Türk Gençliğinin Nitelikleri’” konulu makale yarışmasının ödül törenine katıldı. Erdoğan, törendeki konuşmasında özetle şunları söyledi:

ADAM GİBİ ADAMDI

“Necip Fazıl Kısakürek, kendi tarifiyle bir adam hem de adam gibi bir adamdı. Necip Fazıl’ın duruşu, tavrı, edası, özgüveni, davasına olan sadakati, davası uğruna kendi deyimiyle kalemine mürekkep yerine ciğerinden kan çekerek ortaya koyduğu çilesi, kendi başına en büyük eserdi. Herkesin sustuğu, susturulduğu bir ortamda Fazıl, cesaretle konuşuyordu. Herkesin kalemini sattığı ya da kiraladığı bir ortamda, bu dönemde de var ya, Necip Fazıl kalemini titretmiyordu. Herkesin kaçtığı davada Necip Fazıl ‘ben varım’ diyerek ortaya çıkıyor, ‘benim olmadığım yerde Türkiye yoktur’ diyebiliyor, elini, kolunu, gövdesini hatta canını ortaya koyabiliyordu.

İNANIYORSANIZ ÜSTÜNSÜNÜZ

Necip Fazıl, davasının haklılığına inanan, inandığı uğruna canını ortaya koyan, inancı uğruna özgüven içinde olan, bunu yaşayan ve öğreten bir rehberdi. İlahi mesaj neydi; ‘İnanıyorsanız muhakkak üstünsünüz.’ Necip Fazıl’ın tüm hayatı işte bu düsturun, ayeti kerimenin ruhundan ve pratiğinden ibaretti.

DEMİREL’E GÖNDERME

Necip Fazıl’ın bize bıraktığı en büyük eser özgüven. Bu ülkenin sahibi şucular bucular, elitler, sermaye değil, kalemini kiralayanlar, satanlar, her rüzgarda eğilenler mütefekkirler değil, kalemini güce kiralayan muharrirler, emirle manşet dizen uşaklar değil. Bu ülkenin sahibi 76 milyonun tamamıdır. Bu ülkenin kız çocukları üniversitelerde başörtüsü ile okuma mücadelesi verirken, Çarpık bir zihniyetin temsilcisi ‘Gitsinler Suudi Arabistan’da okusunlar’ dedi. Bu ülkenin evlatları başörtülü oldukları için, katsayı engeline takıldıkları için gurbette ilim mücadelesi verdiler.

TERK ETMİYORUZ

Hiçbir yere gitmiyoruz. Burası bizim yurdumuz, toprağımız. 76 milyon bir, beraber, Türkiye olarak yaşadığımız topraklarıdır. Bizim anavatanımızdan başka gidecek yerimiz yok. O yüzden gece gündüz demeden çalışıyoruz. Şehit dedelerimizin kabirlerini hiç ama hiç terk etmeye niyetimiz yok. Bu topraklarda garip olmaya, parya olmaya hiç niyetimiz yok. O günler geride kalmıştır.

BÖLÜNMEYECEĞİZ

Başı açık olanla, başı inancından dolayı kapalı olan bu ülkede kardeşçe yaşayacak, her fırsattan eşit yararlanacaktır. Her inanç bu topraklarda özgürce yaşama imkanı bulacaktır. Birilerinin gelip bizi sınıflara, kompartımanlara ayırmalarına, kamplara bölmelerine göz yummayacağız.

Siz korkmayacak, çekinmeyecek, tereddüt etmeyecek, değer ve inançlarınızdan dolayı utanmayacak, sıkılmayacak asla geride durmayacaksınız. Birilerinin sesi çok çıkıyor, arsız diye, barbarlık yapıyor pısıp geri adım atmayacaksınız. Üstadın dediği gibi, fikrin öfkesine gem vuracak, fikirsiz öfkeden geri duracaksınız.”