Bireysel bağış kültürü için çalışan bir oluşum: Yuvarla.org

Pazartesi, 25 Ocak 2016 10:51

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının yedinci sezonunun yedinci Fark Yaratan’ı yuvarla.org girişimi oldu.

 

İnternetten yaptığınız alışverişlerde kullanmadığınız küsuratlar bugün sivil toplum alanında çalışan derneklere bağış olarak geri dönüyor. Bu sistemin arkasında iki sivil toplum gönüllüsü Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz bulunuyor.  Bu sivil toplum girişiminin adı yuvarla.org

 

 

 

Şimdilik sadece online alışverişlerde kullanılan yuvarla.org girişimi şu şekilde işliyor: Önce internet sitesine giriyorsunuz. Sonra almak istediğiniz ürünü alıyorsunuz, küsuratlı fiyatı yuvarlıyorsunuz. Yuvarladığınız rakam derneklere bağış olarak gidiyor.

 

Bugün yuvarla.org  girişimi Türkiye’de faaliyet gösteren 15 farklı sivil toplum kuruluşuyla ortaklaşa projeler yürütüyor. Şimdiye kadar bu derneklerle yapılan projelere 300 bine yakın insan toplamda 2 milyon TL’ye yakın bireysel bağış yaptı.

 

Yuvarla.org iki sivil toplum gönüllüsünün Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının ekonomik ihtiyaçlarına çözüm bulma arayışıyla ortaya çıktı. Bireysel bağış kültürünü teşvik etmek için çalışmalarda bulundu. Sosyal ve çevresel sorunların çözümü için çalışan derneklere destek sağladı. Hem sivil toplum alanında hem de daha önce hiç bağış yapmamış birçok insanın hayatında kocaman bir fark yarattı.

 

 

 

Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

www.farkyaratanlar.org

www.facebook.com/FarkYaratanlar

https://twitter.com/farkyaratanlar

www.youtube.com/user/turkeychangemakers

www.sabancivakfi.org