Bırakın çocuk kalsınlar

Perşembe, 6 Kasım 2014 12:23

Son günlerde hem sosyal medyada hem ünlü markalaların ticari hadeflerine ulaşmak için reklam filmlerinde küçük çocukların yoğun makyaj ve yetişkin kıyafetleri ile yaşlarına uygun olmayan bir halde yer aldığını görüyoruz.

Hollywood’da ünlü annelerin bir akım olarak başlattığı küçük çocukları yetişkin gibi giydirme ve yetiştirme durumu tüm dünyaya sıçrayan bir moda haline dönüşmeye başladı. Son olarak Türkiye’de bir firmanın çocuk kampanyasında sunduğu görseller ve sloganlar ciddi anlamda tartışıldı ve firma reklamlarını geri çekti.

Çocuklarını bu şekilde yetiştiren aileler nerede hata yapıyor? Çocuklar bu durumdan nasıl etkileniyor? Bu görseller pedofiliyi artıyor mu?  Uzman pedagog ve Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sevil Yavuz ile çocukların bu durumdan nasıl etkilendiğini Dipnot Tablet için konuştuk.

Röportaj: Rabia Çelik

Son zamanlarda hem sosyal medyada hem bazı markalarda çocukların yetişkin gibi sunulduğunu görüyoruz. Bu durumun çocuklar ve toplum üzerindeki etkisi nedir?

Çocukların çocukluğunu yaşamasına fırsat verilmiyor. Maalesef bu durum sadece giyim tarzı ile de sınırlı değil. Çocukların okul saatlerinin uzunluğu, okul programlarının aşırı yoğunluğu ve oyun alanlarının olmaması nedeniyle dışarı çıkamamaları bunların birer örneği. Çocuklar rahat hareket edebilmeleri için sportif ve sadece giyinmelidir. Minyatür yetişkin gibi çocukları giydirmenin çocuk için hiçbir faydası olmadığı gibi olumsuz etkileri vardır. Çocuk yaşadığı dönemi tamamlamadan genç kız olmaya, delikanlı olmaya odaklanır. Giydiği bu kıyafetlerle rahat edemez, arkadaşlarına hava atar. Beden imajına aşırı önem vermeye başlar.

Peki, aileler çocuklarını neden minyatür yetişkin gibi giydiriyorlar?

Çocuklardan çocukluğunu yaşaması yerine yetişkin gibi davranması bekleniyor. Çocukların her dönemde belli bir becerileri ve kapasiteleri vardır. Çocuklarda bu beklentiyi karşılamak için fedakarlık ediyor ve psikolojik olarak olumsuz etkileniyor. Ailelerin çocuklarına çocukluklarını yaşamaları için fırsat vermeleri gerekir.

Anneler çocuklarını neden yetişkin bir kadın ve yetişkin bir erkek gibi giydiriyor?

Anne ve babalar çocukları üzerinden psikolojik olarak tatmin oluyorlar. Benim kızıma güzel desinler, benim oğluma yakışıklı desinler diye bu şekilde hareket ediyorlar. Aynı şekilde onların geleceğine de karar veriyorlar. Biz buna proje çocuk yetiştirme diyoruz.

Bahsettiğiniz ‘Proje Çocuk Yetiştirme’ nedir?

Anne baba yaklaşım tarzları her geçen gün yeni bir isim alıyor. Şu günlerde moda “Proje Çocuk” ve “Mükemmeliyetçi Anne Babalar”. Bu iki kavram birlikte açıklamak istiyorum. Çünkü proje çocukları mükemmeliyetçi anne babalar yetiştirmektedir. Çünkü anne babalar kendi çocukluğunda başaramadıkları arzularını, hayallerini çocuğa aktarıyor ve onu bu beklentilerini karşılayacak bir proje gibi görüyorlar. Bu projelerini gerçekleştirmek için çocuklarının adına karar alıyor ve çocuğa kendi istedikleri yolda ilerlemeleri için baskı yapıyorlar. Henüz hamilelik döneminde çocuğun hangi okula gideceği, hangi sanat etkinliklerine yöneleceği, ne olacağı belirleniyor. Çocuk anne babalarının gerçekleşmemiş arzularını yerine getirecek bir görevli gibi doğuyor.

çocuk4Anne ve babaların bu yöndeki hataları nelerdir?

Anne babalar çocuklarına yaşlarına uygun olmayan programa dahil ederek en büyük suçu işliyor. Çocuklarının dış görüşüne aşırı önem vermeleri, çocuklarının yetenekleri ve başarılarını övmek yerine giyim tarzlarını, saç modellerini övmeleri ve arkadaşları arasında bu konuda konuşup diğer çocuklarla kıyaslamaları en büyük hatalarından.

Aileler küçük bir çocuğu neden yetişkin biri gibi giydiriyor ve bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaşıyor?

Sosyal medyada paylaşım çok moda bir hal aldı. Hatta her hareketini sosyal medyada paylaşıp, kendilerini göstermeyi seviyorlar. Yoğun iş temposuyla ve değişen toplumsal yapı ile yüzyüze misafir ağırlamalar, paylaşımlar yerini sanal paylaşımlara bıraktı. Bu nedenle çocuklarının fotoğraflarını koyarak çocuklarıyla gurur duyuyorlar.

Bu şekilde büyütülen bir çocuk ileride neler yaşar? Psikolojisi nasıl etkilenir?

Beden imajına ve iltifata çok önem veren çocuklar olurlar. Başları tarafından olumsuzluk duymaya katlanamazlar. Ufacık hayal kırıklıklarında depresyona girebilirler. İleride ise bu çocuklar ister istemez sahip oldukları şöhreti kaybedince bununla başa çıkmakta zorlanıyorlar. Çocuk oyuncu olmak, derslerinde soğutabiliyor. Arkadaşları arasında ya dışlanıyorlar ya da aşırı popüler olup sonradan bu popüleriteyi kaybediyorlar.

Söyleşinin devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play