Bir ülkenin sınır güvenliği Türk devine emanet edildi!

Perşembe, 3 Ekim 2013 11:11
The radar of Argentina's Ezeiza International is seen in Buenos Aires

Uruguay, tüm kara ve deniz sınırlarını koruyacak projenin ilk aşaması için ASELSAN sistem çözümünü tercih etti.

ASELSAN’dan yapılan açıklamada, Uruguay ile yapılan 3,7 milyon dolarlık kontrat kapsamında, taktik tekerlekli araçlara ASELSAN tarafından geliştirilen keşif-gözetleme radarıyla termal kamera, gündüz görüş kamerası ve lazer mesafe ölçer birimlerinden oluşan elektro-optik paket entegre edileceği bildirildi.

Söz konusu keşif-gözetleme radarının, karada ve denizde yüzeye yakın hedeflere yönelik tespit, sınıflandırma ve izleme yapacağı sınır güvenlik sisteminde elektro-optik unsurlar, operatöre gece-gündüz ayrımı olmadan her türlü hava koşulundan bağımsız olarak çevreyi gözetleme imkanı sunduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ASELSAN keşif-gözetleme radarı, 360 derecelik tarama sırasında çoklu hedef takibi imkanı sunarken, düşük güç çıkışı sayesinde hedefler tarafından tespit edilme olasılığını asgari düzeyde tutuyor. ASELSAN, projeye yönelik teklifini oluşturmadan önce ülkenin kara ve deniz sınırlarında seçilen pilot bölgelerde ayrıntılı saha çalışması yaptı, yetkililerle görüşerek kritik bölgeleri analiz etti. Uruguay Silahlı Kuvvetleri’ne teknik ve mali açıdan en uygun sistem çözümünü sunarak, güçlü rakipler arasından sıyrılmış oldu. Uruguay Ordusu yaptığı bu alımla bölgenin en büyük problemlerinden biri olan kaçakçılığın ve sınırlarda yaşanan yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmeyi hedefliyor.”

Açıklamada, gelecek yıllarda, sensörlerden alınan verilerin bölgesel ve merkezi komuta kontrol merkezlerine aktarılması ve projenin Uruguay sınırlarının tümünü kapsayacak şekilde genişletilmesi planlandığına dikkat çekildi.

Tags