DNA testi ırksal önyargıyı yıktı. Sarışın çocuk Romanlar’ın çıktı!

Cuma, 25 Ekim 2013 17:20
131025_maria640.hlarge

Batı medyası günlerdir bu sarışın çocuğu konuşuyor. Yunanistan’ın Farsala kenti yakınlarındaki bir Roman yerleşim yerinde uyuşturucu ve silah araması sırasında polis tarafından bulunan Maria, batı medyasının ve kamuoyunun ırksal önyargılarını bir kez daha ortaya koydu. Polis sapsarı saçları ve mavi gözleri nedeni ile Maria’nın kaçırılmış olduğundan süphelendi. 4 yasındaki Maria’nın Annesi ve babası olduğunu iddia eden kişilere benzerlik göstermemesi üzerine ailenin belgelerini araştırdı. Anne olduğunu iddia eden kadının son 10 ay içinde 6 çocuk doğurduğunu iddia ettiği anlaşılınca polis 4 yasındaki Maria ile aileye DNA testi yapıldı. DNA testinde çocuğun aileye ait olmadığı anlaşılmıştı. Anne ve babası olduğu iddia eden kişiler çocuk kaçırmaktan gözaltına alınırken Maria bir çocuk bakım derneğine teslim edilmişti.

En son olarak Bulgar Roman bir aile çocuğun kendilerine ait olduğunu söyledi. 9 çocuklu Roman anne Sasha Ruseva’nın diğer çocukları da sarışın ve Maria’ya çarpıcı benzerlik gösteriyorlar. Bu benzerlik nedeniyle DNA testine Sasha Ruseva da tabi tutuldu. Yapılan testin sonucunda Ruseva’nın, Maria’nın annesi olduğu kanıtlandı.

RusevaRuseva (4)Ruseva (1)Ruseva (3)

Diğer yandan Maria’nın hikayesi Roman yerleşimlerinde polisin sarışın çocuk avı başlatmasına sebep oldu. Maria’nın ardından Polis İrlanda’daki bir Roman yerleşim yerinde sarışın bir çocuğu alarak polis merkezine götürdü. Aile hakkında soruşturma başlatan polis DNS testi yaptı. DNA testine sarışın çocuğun Roman aileye ait olduğu kanıtlandı. Bunun üzerine mahkeme kararı ile polis çocuğu yeniden Roman aileye verdi. Ertesi gün başka bir Roman aileden yine sarışın bir çocuğu alarak polis merkezine gorturen yetkililer, bu çocuğu da mahkeme kararı ile yeniden ailesine teslim ettiler.

Polisin Roman yerleşim yerlerindeki sarışın çocuk avı sürerken Roman aileler isyan etti. “Çocuklarımızı sarışın diye bizden almak istiyorlar. Roman’lar da sarışın mavi gözlü olabilir diyerek” tepki gösterdiler.

Yunanistan ve İralan’daki bu sarışın çocuk avı, 2007 yılında Portekiz’da kaybolan ve o günden beri tüm dünyada aranan 3 yasındaki Madeleine McCann’ın hala bulanamamış olmasına bağlanıyor. Madeleine’in ailesi yıllardır küçük kızlarını aramaktan vaz geçmediler. McCann ailesi Yunanistan’da bulunan Maria gibi Madeleine’in de bir gün bulunacağını umut ediyor.

Madeleine Madeleine family

Uluslararası çalışma örgütünün istatistiğine göre dünya’da heryıl 1.2 milyon çocuk, çocuk ticaretinde kullanılıyor. Çocuklara zorla dilencilik yaptırılıyor, köle çalıştırılıyor ya da fuhuşa itiliyorlar.