Bir T.C. krizi de CHP’li belediyeden

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 16:21

36055_29114_25052013121306_2İzmir’in Torbalı İlçesi’nde belediye binasının yenilenen tabelasına T.C. ibaresinin konulmaması büyük tepki çekti.

Vatandaşlar ellerinde bayraklarla meydana inince CHP’li belediye geri adım attı.

CHP’li Torbalı Belediyesi, belirlediği yeni logosunun kullanılacağı tabelasını astırdı. Yeni tabelada T.C. ibaresinin olmadığını gören vatandaşlar tepki gösterdi. CHP içinden yükselen sesler üzerine belediye yetkilileri tabelanın değişiminden haberlerinin olmadığını iddia etti. Ellerine Türk bayrakları alan çok sayıda vatandaş belediye önünde toplandı. Duruma tepki gösteren vatandaşlar ve belediye yetkilileri arasında tabela değişimi sırasında çok sert tartışmalar yaşandı. Olayı duyan vatandaşlar belediye binası önünde toplanıp, eyleme destek verdi.

İşçi Partisi İlçe Başkanı Muzaffer Yıldırımer yaptığı açıklamada, “T.C. ibaresi tekrar yerine takılıncaya kadar oturma eylemi yapacağız. CHP’li belediyenin bu yaptığını, Türkiye Cumhuriyeti adına bir hakaret olarak kabul ediyoruzö dedi. Tabela asıldığı sırada olay yerinde bulunan Torbalı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ergün de T.C. ibaresinin kaldırılmasına tepki gösterdi. T.C. ibaresi olmayan bir belediyenin düşünülemeyeceğini belirten Ergün, “Bunu hiç kimse kabul etmez, bunu hiç kimse içine sindiremez. Bu vatan kolay kurulmadı ve kolaylıkla teslim edilmeyecektirö dedi.

Artan tepkiler sonrasında, belediye personeli, T.C. ibaresinin kaldırıldığı tabelayı kapatacak şekilde Türk bayrağı astı. Gittikçe büyüyen tepkiler karşısında, geri adım atan belediye, çareyi yeni tabelanın üzerine kağıttan yapılmış T.C. harfleri yapıştırmakta buldu. Yaşanan tabela krizi konusunda gerek Torbalı Belediyesi yetkilileri gerekse Belediye Başkanı İsmail Uygur hiçbir açıklama yapmadı.

36055_4969_25052013131952_1TABELAYI TAMAMLADILAR

İZMİR’in Torbalı İlçesi’nde belediye binasının yenilenen tabelasına T.C. ibaresinin konulmamasının büyük tepki çekmesi üzerine geri adım atan belediye tabelaya son şeklini verdi. Vatandaşın tepkisi üzerine T.C. ibaresini kağıtlarla yapıştıran belediye, tabeladaki değişiklikleri tamamladı. Kabartma T.C. harfleri eklenen tabelanın üst kısmına da belediyenin yeni logosu yerleştirildi.

BAŞKAN AÇIKLAMA YAPTI

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur da bir açıklama yaparak T.C. ibaresinin kaldırılmasının söz konusu olmadığını, durumun bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirtti. Uygur, belediyesinin bugüne kadar gerek Türkiye Cumhuriyeti gerek Atatürk ve ilkeleri gerekse de Türk bayrağı konusunda son derece hassas olduğunu dile getirdi.

DHA

Tags