Bir Şener Şen Portresi

Çarşamba, 3 Eylül 2014 10:13

1980’li yıllarda insanların en büyük dertlerinden biri neydi biliyor musunuz? Musluklar. Evet, sürekli bozulan ve çıkardığı tık tık tık tık damlama sesiyle özellikle geceleri kabusa döndüren musluklar. Hatırlayın, damlaları durdurmak için muslukların başına az mı bez bağlanırdı evlerde. İşte böyle bir dönemde Artema, ürününün ne kadar dayanıklı olduğunu anlatan bir kampanyayla çıktı ortaya. Aç Kapa, Aç Kapa… Bu sözlere ses veren, kampanyanın yüzü ise Şener Şen oldu.

“Herkes takıyor dediler. Bari ben de takayım dedim. Artema Atlantis. Açıyorum, açılıyor. Kapıyorum, kapanıyor. Ufak bir hareketle açıyorum, kapıyorum. Açıyorum, kapıyorum. Ben bunu hep yapıyorum. Taktım bu Artema’ya.”

Efsane filmlerinin yanı sıra dönem dönem reklam kampanyalarıyla çıktı karşımıza Şener Şen. Özellikle de film çekmediği yıllarda. Artema kampanyası için kamera karşısına geçtiğinde yıl 1988 idi. Dört filmden oluşan kampanyanın yönetmen koltuğunda ise pek çok filmde de birlikte çalıştığı Yavuz Turgul vardı. Kampanya o kadar beğenilmişti ki bugün Türkiye’nin en önemli reklam ödülleri yarışması Kristal Elma’nın birincisinde televizyon dalında Yapı ve Yapı Malzemeleri kategorisinde Kristal Elma sahibi oldu. Daha sonra Şener Şen’in yer aldığı kampanyanın Armix filmi de 2. Kristal Elma’da yine aynı kategoride Kristal Elma aldı ve ayrıca televizyon kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

Daha önce yaptığı söyleşilerde parası bittikçe reklam filmi çektiğini söyleyen Şen, genellikle sinema filminde yer almadığı dönemlerde reklam kampanyalarında karşımıza çıksa da, Artema kampanyasıyla aynı yıl Arabesk filminde harikalar yaratmıştı. Şener Şen’in hayatında milat olduğu düşünülen filmiyse Arabesk’ten tam dört yıl önce çektiği Namuslu filmiydi. Bu filmle o güne kadar rol aldığı filmlerdeki üçkağıtçı, uyanık tiplerden sıyrılmış, yerine temiz, iyi insanı oturtmuştu. Her ne kadar başrolü bu filmle alıp sonrasında Züğürt Ağa, Milyarder, Muhsin Bey gibi filmlerle devam etse de, benim için Şener Şen’in ilk başrolü 1975 yılında Hababam sınıfında canlandırdığı Badi Ekrem karakteriydi. Zaten o müthiş filmin sonrasında da Kemal Sunal’la beraber rol aldıkları Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Çöpçüler Kralı, Kibar Feyzo, Davaro gibi efsane filmleri peş peşe geldi.

Filmlerini bir kenara bırakıp bu yazıda yer aldığı reklamları anlatmaya devam edeyim. 1980’li yıllarda Şener Şen’in yer aldığı bir başka reklam kampanyası Hürriyet’ten geldi. İlk defa gazete eki çıkartmaya başlayan Hürriyet, Cumartesi ve Pazar günleri vereceği gazetelerin tanıtımı için iki reklam filmi çekti. Ve ikisinde de ekranda Şener Şen yer aldı.

 

Hazırlayan: SELİN BABACAN

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play