Yeni BM raporu: Bir milyondan fazla Suriye’li mülteci çocuk sürgün hayatı yaşıyor

Cuma, 29 Kasım 2013 19:15

Suriye’li çocuklar eğitimden ve bir çocuğun hayatında olması gereken özgürlüklerden mahrumlar. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin bugün yayınladığı “Suriye’nin Geleceği: Mülteci Çocuklar Krizi” başlıklı raporu için Ürdün ve Lübnan’da 4 aylık bir araştırma yapıldı, ayrıca çocuklarala ve mülteci kampları çalışanları ile konuşuldu.

Suriye’li mülteci çocukların kamplarda gözlemleyen kamp yetikilileri ve sağlık örgütü çalışanları çocukarın depresyon halinde olduklarını, bazılarının ailelerininden insanların ölümüne şahit olduklarını, hatta onları gömmek durumunda kaldıklarını anlatıyorlar. Bazı çocukların uyumakta zorluk çektiği ve sürekli olarak ağlayan çocukların da olduğunu bildiriyorlar.

BM Uluslararası Mülteci Koruma Birimi Başkanı Volker Türk çocukların sayısının 1 milyon gibi bir rakama ulaştığını söyledi ve bu çocukların yetişkinlerin bile üstesinden gelemeyeceği tarvmalara maruz kaldığını hatırlattı.

Suriye’li mülteci aileler dağıldığından babalarını kaybeden çocuklar aileye bakmak için çalışmak durumunda kalıyor. Bu yüzden Ürdün ve Lübnan’da çocuk işçi sayısı da git gide artıyor.

Ürdün çalışma bakanı Guardian gazetesine yaptığı açıklamada “Suriye’li çocuklar Ürdün’lü çocuklardan daha fazla çalışıyorlar. Bu kültürlerinden kaynaklanıyor. Daha da fazla becerileri var. Şu anda Ürdün’deki çocuk işçilerin %60-70′lik gibi bir oranını Suriye’li mülteci çocuklar oluşturuyor. Suriye’li çocuklar yetişkinlerin işlerini bile alıyorlar.” dedi.

Guardian gazetesi bu işçi çocuklardan biri olan 13 yaşındaki Samir’in 12 saat çalışma karşılığında 4 dolar kazandığını ve o paraya çok ihtiyaçları olduğunu yazıyor. Diğer bir çocuk işçi Hasan ise 14 saat karşılığına 5 dolar kazanıyor. Bu kazancı ile ödemesi gereken kira ise ayda 350 dolar.

Volker Türk Lübnan ve Ürdün’ün mütecilere son derece cömert davrandığını ancak krizin süresi uzadıkça üzerlerine yük bindiğini söylüyor ve uluslarası toplumu desteğe çağırıyor.