Ai Weiwei’nin 1 milyon dolarlık vazosunu kırdı, sanatçıdan esinlendim dedi

Salı, 18 Şubat 2014 12:30

Vazonun kırıldığı an:

Florida’da bir sanatçı Çin’li muhalif ve sanatçı Ai Weiwei’nin 1 milyon dolar değerindeki bir vazosunu protesto amaçlı ve kasıtlı olarak yere düşürüp kırdığı için mala zarar vermek suçundan cezalandırıldı.

Polis, 51 yaşındaki, Miami’deki Perez Sanat müzesinde sergilenenen, Çin hanedanlığına ait ve 2000 yıllık 16 parçadan oluşan Renkli Vazolar adlı yer enstalasyonundan bir parçayı yere düşürerek kırdığını söyledi.

Güvenlik görevlisi, Caminero vazo oyu eline alınca yerine bırakmasını söylediğini ancak Caminero’nun vazoyu yere düşürerek kırdığını anlattı. Caminero’nun $1.000 ceza alması bekleniyor.

Bugün bir basın toplantısında açıklama yapan Caminero, “Miami’deki yerli sanatçılar için yaptım. Miami’de milyon dolarlık uluslarlararası sanatçılar sergileniyor ama yerli sanatçılar hiç bir zaman sergilenmiyor” dedi

Caminero, Çin’in en çok tartışılan sanatçısı olan Ai Weiwei’nin bu eseri için “değerinin bu kadar olduğunu bilmiyordum” dedi

Vazoların hemen arkasında sergilenen üç siyah beyaz fotoğrafta ise sanatçı Ai Weiwei de Çin hanedanına ait bir vazoyu kırarken görülüyor. Caminero eyleminde Ai Weiwei’den esinlendiğini söylüyor.

Ai Weiwei Renkli Vazolar

Weiwei-EPA

 

 

Maximo Caminero:Maximo