Bir kişinin iCloud hesabını çalmak ne kadar kolay?

Çarşamba, 10 Eylül 2014 14:47

Geçtiğimiz günlerde Jennifer Lawrence, Kate Upton, Lea Michele, Victoria Justice, Kirsten Dunst gibi Hollywood ünlülerinin çıplak fotoğraflarının internete düşmesi ile güvenlik açığı meselesi tekrar gündeme geldi. Meselenin baş aktörü ise Apple’ın iOS cihazlarınızdaki fotoğrafları ve videoları internette depolamanıza izin verdiği iCloud servisi.

iCloud’a geçmeden önce Apple’ın bu olaydan sonra yaptığı açıklamaya bakalım. Apple mühendislerinin 40 saatlik çalışması sonucu ortaya çıkmış ki iCloud’da herhangi bir açık bulunmamakta. Yapılan saldırı tamamen belli kişiler hedef alınarak yapılmış. Açıklamada bunun çok yaygın bir saldırı biçimi olduğunu ve Apple’ın sistemindeki bir açıktan kaynaklanmadığı söyleniyor. Evet, belki bir açıktan kaynaklanmıyor ama bu sisteme sızmanın kolay olmadığı anlamına da gelmiyor.

iCloud sistemde sizi tanımak için belli güvenlik soruları soruyor. Örneğin şu sorular iCloud hesabı için sorulan sorulardan bazıları: Apple ID, doğum tarihi, ebeveynlerinizin nerede tanıştığı ve çocukluk takma adınız. Sizce bu bilgiler sizin kimliğini korumak için yeterli mi? Bence hiç de değil çünkü sizi biraz tanıyan biri bu sorulara çok kolay cevaplar vererek hesabınıza girebilir. Tanımayanlar ise internette yapacağı kısa bir araştırma ile bunları bulabilir. Yani gördüğünüz gibi başkasının iCloud hesabını ele geçirmek için hacker olmanıza gerek yok. Eğer kafayı buna takarsanız özellikle ünlü insanların güvenlik sorunlarının cevaplarını detaylı bir araştırma ile bulabilirsiniz.

Günümüzde güvenlik sorusu sorma yöntemi çoğu site tarafından kaldırılmaya başlandı. Örneğin Facebook şifre değişimi için adınıza tanımlı başka bir e-posta adresi istiyor. İki aşamalı doğrulama yöntemini kullanan siteler ise, sizin telefon numaranızı talep ediyor.

Hollywood ünlerinin hesaplarını kırıp fotoğrafları internete koyan yine 4chan’ın yaramaz çocukları. 2003 yılından beri insanların fotoğraflarını yüklediği 4chan.org adındaki site, senelerdir internetteki komik fotoğrafların kaynağı olmuştur. Boşuna girmeye çalışmayın çünkü bu siteye erişim ülkemizde engellenmiş durumda. Derseniz ki illa ki gireceğim, siz yöntemini biliyorsunuz.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play