“Bir hırsız neden kendini banyoya kilitlesin ki?”

Salı, 19 Şubat 2013 15:26

fft16_mf1339263Ampute atlet Oscar Pistorius, savcı tarafından Reeva Steenkamp’ı öldürmekle suçlanırken, avukat ise Pistorius’un kefaletle serbest bırakılmasını talep etti.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria kentinde yapılan mahkemede, Savcı Gerrie Nel, muhtemel cinayet senaryosunu, mahkeme heyetiyle paylaştı. Nel, çiftin tartıştığını sonrasında ise Reeva Steenkamp’ın kendisini banyoya kilitlediğini söyledi.

Savcı Nel, Londra Olimpiyatları’nda katıldığı erkekler 400 ve 4×400 metre bayrak yarışları ile olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen Güney Afrikalı Oscar Pistorius’un, “yatağından kalkıp protez bacaklarını taktıktan sonra yaklaşık 7 metre yürüyerek, etrafı çevrili ve güvenlikli evinin banyosunda 29 yaşındaki Reeva Steenkamp’ı 4 kez vurduğunu ve banyo kapısının da kırılarak açıldığını” belirtti. 26 yaşındaki Pistorius’u cinayetle suçladı.

Nel, cinayetin kasıtlı olduğunu ifade ederek, Pistorius’un, “evine zorla giren birini vurduğunu” söylemeyi de önceden düşündüğünü dile getirdi. Nel, “Hepsi planın bir parçasıydı. Bir hırsız neden kendini banyoya kilitlesin ki ?” dedi.

Pistorius, savcının suçlaması karşısında başını ellerinin arasına alarak sessizce ağladı. Pistorius’un avukatı Barry Roux ise müvekkilinin Steenkamp’ı kazara vurduğunu vurgulayarak, cinayet suçlamasını kabul etmediklerini söyledi. Roux, müvekkiline karşı isnat edilebilecek bir suç olmadığını ve kefaletle serbest kalması gerektiğini ifade etti.
Roux, banyo kapısının kırıldığı iddiasına ise, “Öldürmek için mi yoksa onu dışarı çıkarmak için mi ?” sorusuyla karşılık verdi.

Gri takım elbise, mavi gömlek ve kravatla mahkemeye gelen Pistorius, iyi olup olmadığını soran mahkeme başkanına, kardeşi Carl destek için omzunu tutarken, başını aşağı yukarı sallayarak yanıt verdi.

Duruşmaya, Pistorius’un babası Henke ve kız kardeşi Aimee de katıldı.
Duruşma, Reeva Steenkamp’ın cenazesinin, tören için Port Elizabeth’e götürüldüğü sırada gerçekleşti. Steenkamp ailesi, beyaz çiçeklerle donatılmış tabutun, 6 kişi tarafından taşındığını ve cenaze törenine, farklı ülkelerden birçok kişinin iştirak ettiğini bildirdi.

Steenkamp’ın annesi June, ailenin, kızlarının Sevgililer Günü’nde öldürülmesinin arkasındaki cevapları öğrenmek istediğini belirterek, “Onu (Pistorius) hiç kimsenin sevemeyeceği kadar seviyordu. Neden küçük kızım ? Bunu niye yaptı ?” demişti.

Pistorius’un ailesi ise polisin elde ettiği kanıtların, cinayet olmadığını göstereceğine inandıklarını söylemişti.