Bir hemşire daha Ebola tutsağı

Pazartesi, 13 Ekim 2014 17:46

ABD’nin ilk Ebola hastası Liberyalı Thomas Eric Duncan’nın bakımını üstelenen hemşirenin Ebola hastalığına yakalandığı açıklandı.

Nasıl yakalandığı ise merak konusu. Bütün gerekli önlemleri aldığı belirtilen hemşirenin virüsü nasıl kaptığı konusunda tartışmalar sürüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri sorumlusu Dr. Thomas R. Frieden yaptığı açıklamada Ebola hastalarının bakımını üstelenen kişilerin hastalarla temasa geçerken korunmanın zor olduğunu, çok küçük bir etkileşimin bile virüsün bulaşmasına sebep olacağını bildirdi.

13EBOLA-3-articleLargeÖte yandan Dallas Eyaleti Başkanı Clay Jenkins, Mr. Duncan’ın ailesiyle irtibatta bulunan biri olarak ‘Bir Ebola hastasının vücut sıvısı ile temas yolu dışında Ebola kapmanın imkanı yok. Sokakta yürürken ya da Ebolalılar ile vakit geçirmiş ama hastalık belirtisi göstermeyen kişilerden Ebola kapamassınız, kapmanıza imkan yok. Bu hastalık basit bilim kurallarının çalışmasını engellemiyor’ diyerek halkı sakinleştirmeye çalışıyor.

Kimliği gizli tutulan Dallaslı hemşire ile aynı hastanede görev yapan diğer hemşireler kaygılı. Geçtiğimiz hafta da Madrid’de Ebolalı hasta ile ilgilenen hemşire virüsü kapmıştı.

Kaynak: Ny Times