Bir garip eylemci! İstiklal Marşı okunmadı dedi, kendisi de okuyamadı

Pazartesi, 29 Nisan 2013 11:15

İstiklal Marşı okunmadığı için toplantıyı terk ederken, bir vatandaş tek başına okumaya çalıştığı İstiklal Marşı’nı okuyamayınca alkışlarla protesto edildi.

Kolin Otel’de düzenlenen toplantıya, Çanakkale’deki sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

İSTİKLAL MARŞI KRİZİ
Sabahki programlara yetişemeyen Hülya Koçyiğit, buradaki toplantıda yer aldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Akil İnsanlar Marmara Heyeti Grup Başkanvekili Mithat Sancar, katılımcılara ‘Hoş geldiğiniz’ derken, katılımcılar arasından bir kişi, İstiklal Marşı okunup okunmayacağını sordu. Toplantı devam edince, kalabalık arasında 3 kişi, bu durumu protesto ederek toplantıyı terk etti. Ardından bir katılımcı, tek başına İstiklal Marşını okumaya başladı.Heyecandan şaşıran vatandaş, salondaki diğer katılımcıların alkışlı protestosuna maruz kaldı. Heyecanlı vatandaşı, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan sakinleştirdi

Protestoların ardından toplantı başladı. Mithat Sancar, yaşanan bu protestoları anlayışla karşıladıklarını ancak fazlasının ise saygısızlık olduğunu söyledi. Sancar, “Bu resmi bir toplantı değil. Milli marşı söyleyecek yer bellidir. Her yerde okunursa, o marşa saygısızlık olur. Bizim bayrakla, milli marşla hiçbir sorunumuz yok. Biz, bu bayrağın ve milli marşın gönüllüce, kalpten benimsenmesi için başlatılmış bir sürecin destekçisi olmak için yola çıktık” dedi. Ardından katılımcıların sorularıyla toplantı devam etti.