Bir fincan kahve deyip geçmemek lazım

Çarşamba, 5 Kasım 2014 14:32

Kafein, aslında birçok bitkide bulunan metilksantin adı verilen bir bileşik türüne ait doğal bir maddedir. Kafein, merkezi sinir sistemini, özellikle de sinirsel iletimin gerçekleştiği sinapsları (sinir hücrelerinin bağlantısına sinaps denir) doğrudan etkileyerek kişinin uyanık kalmasını sağlar.

Temel olarak yaptığı, yorgunluğa ve bitkinliğe sebep olan ve sinir boşluklarında biriken asetilkolinin ve adenozinin parçalanmasını sağlayarak sinirsel iletimi rahatlatmaktır.

Çay ve kahve ülkemizde yıllardır sosyal bir etkinlik olarak tüketilmiştir ve araştırmalar kahve tüketiminin giderek arttığını göstermektedir. Çay ve kahvede bulunan en etkin madde olmasının yanısıra kolalı içecekler, çikolata ve bazı ilaçlarda da kafein bulunur.

Kafein oranlarına baktığımızda, 1 bardak çayda 50 miligram, 1 fincan kahvede 100 miligram kafein bulunur. Etkisi, 250 miligram ve üzeri dozlarda başlar. Fakat, kafeinin aşırıya kaçmayacak miktarda alınmasının birçok faydası da vardır. Kafein miktarının “normal”i, kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak günde 2-3 fincandan fazla kahve, 5-6 fincandan fazla çay içmek normaldir. Bundan fazlasının genel olarak vücudunuza zarar vermeye başlayacağını bilmekte fayda var.

Kimi kültürlerde çocuklar ve gençlerin kahve ve çay içmesi “tehlikeli” olduğu için yasaktır. Kimi kültürlerde ise kahvenin çocukların büyümesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bilimsel araştırmalar, iki tarafın da yanlış olduğunu ispatlamıştır.

Kafeinin çocuklar üzerinde ne büyüme, ne de uyku sorunları açısından yetişkinlerde olduğundan hiçbir farklı etkisi yoktur. Kafeini spor ile bağdaştırdığımızda araştırmalar kafeinin spor üzerindeki etkilerini gösteriyor:

Kafein,

-Yorgunluğu azaltıyor.

-Kas glikojenlerinin yakılmasını yavaşlatıyor, yani spora devam etmek için daha fazla enerjiniz oluyor.

-Dayanıklılığı arttırıyor.

-Tetikte kalmanızı sağlıyor.

-Yorgunluğu algılamanızı önleyerek sporu daha rahat bir hale getiriyor.

Kafein bu olumlu etkilere sahip olsa da sağlıklı ve dayanıklı bir şekilde spor yapmak için ona ihtiyacınız yok. Eğer bir yarış atletiyseniz kafeinin idrar söktürücü etkisini aklınızda bulundurur. Bu daha fazla tuvalet molası demektir. Ayrıca susuzluk seviyesini de etkilemektedir.

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play