Bir fikir nasıl viral olur?

Perşembe, 2 Ekim 2014 11:10

Geçtiğimiz yıl Tarık Mengüç ‘Rock’n Coke’ta ben niye yokum?’ diye sitem ettiğinde hepimiz gerçekten sırf sitemini dile getirmek için bir klip çektiğini düşünmüştük. Sonunda ise bunun Rock’n Coke’un tanıtım videosu olduğu anlaşıldı. İşte geçtiğimiz yılın bu başarılı projesi, geçtiğimiz hafta düzenlenen Kristal Elma Reklam Ödüllerinde ‘Dijital Dalında Büyük Ödül’ başta olmak üzere 2 kristal ve 1 bronz elmaya layık görüldü. İşin yaratıcı ajansı C-Section. Kurulduğu yıldan itibaren hep ödüllü işler yapmayı başaran ajans, Kristal Elma’dan ‘Onun İsmi Ne?’ ve ‘Görünmez Coca-Cola Makinesi’yle de ikişer Kristal Elma alarak ayrıldı. Bana da bu kadar yaratıcı işi çıkaran C-Section’ı ziyaret edip, kreatif direktörü Fatih Tüylüoğlu’yla konuşmak kaldı.

Hazırlayan: Selin Babacan

Bir fikri viral yapan nedir?

Bu sorunun cevabı zamanla çok alakalı. Trendle de çok alakalı. 2000’lerin ortalarında viral denen şey yasaklanmış herhangi bir markanın reklamıydı. Televizyonda bir sebepten ötürü yayınlanamayan reklamlar çekilip internete konmaya başlandı. Dijitalde ise televizyonda yapılan reklam mantığından uzaklaşıp, marka olarak bir şey demek istiyoruz. İnsanlar bunu izleyince ne düşünecek diyoruz. İzleyince paylaşma güdüsünü uyandırması gerekiyor. Bizim yaptığımız işlerin altında ‘paylaş’ butonu var. İzleyici videoyu oynat tuşuna bassın diye dikkat çekici bir başlık yazmak zorundasınız. İzlemeye başladığı anda kapatmamasını sağlamalısınız. Ben izledim, amcamın oğluna da izleteyim dedirtebilmemiz gerekiyor. C-Section olarak yaptığımız viral olmuş işlerde şimdiye kadar ekseriyetle castlardan ziyade gerçek insanların gerçek tepkilerini kullandık. Bizim çok tutan işlerimizde takip ettiğimiz yollardan biri buydu. Ama Tarık Mengüç, sokak oyunlarının gerçek kahramanları, Eti Canga CANGArdaşlar işlerinde ise dinamikler bambaşka. Şimdi her birinin üzerinden geçmeyeyim teker teker ama izleyen kişiye “Ben bunu paylaşayım X’de izlesin” dedirtmek yegane amaç.

Ne dedirtiyor onu?

fatih_tuyluogluBununla alakalı seminerler verenler falan var ama bunun bir formülü yok. İçerisinde dehşet seks varsa viral oluyor gibi formüller yazdılar bir zamanlar. O formüller biraz yalan. Ünlü kullanırsanız tabii ki tutar. İnsanlar görmek istiyor. Ama bizim için ödül ve ünlü kullanımı yaptığımız işin tutma sebebi olamamalı. O işin zaten tutuyor ve eğlenceli olması lazım. Çok spesifik bir örnek Tarık Mengüç. Çünkü ünlü kullanımında Tarık Mengüç olmasının önemi var. Ünlüleri değiştirebilirsin, Murat Boz’u kaldırıp Tarkan’ı koyabilirsin ama Tarık Mengüç işinde o kadar alternatif yok. Fikrin ta kendisi bu sitemi eden kişinin Tarık Mengüç olması. Rock’n Coke’la tezat bir karakterin oradaki dünya devi isimlere ben daha iyi yapardım beni niye çağırmadınız diye sitem ediyor olması. O yüzden Tarık Mengüç viral caseler arasında farklı. Sofistike ve kafası çalışan ekşi sözlük kitlesine bile, ki kolay kolay bir şey beğenmezler ya da çok hızlı viral olduğunu anlarlar, bu gerçek mi, viral mi diye düşündürdük. Amacı da buydu. Tabii viral olmasını sebebi markanın cesareti biraz da. Böyle bir projeye tamam diyor olması.

Mesela Coca-Cola makinasında gerçek insan değil cast kullansaydık o kadar yayılmazdı. Şerbetini çok güzel ayarlaman lazım işin. Viral yapılan bir şey değil, umulan bir şey. Viral deyince video geliyor insanların aklına. Ama viral video demek değil. Bir şey paylaşılıyorsa viraldir. Bu bir fotoğraf, link, web sitesi olabilir.

Her marka cesaretli oluyor mu?

Hayır, olmuyor. Biz şanslı bir ajansız bu bakımdan. Coca-Cola bizi yüreklendiren, örneğin Vodafone da bizi kendi içimizde geliştiren, markanın gerçek işine katkı sağlayabilecek şeyler de bulmalıyız diye kafa yormamızı sağlayan bir marka. Arçelik, TEB, Pozitif, ETİ bizi biz yapan markalar… Güzel iş yapmanın yüzde 50’si ajansın, yüzde 50’si markanın. Marka sana özgürlük alanını vermezse yapamazsın. Markanın arkanda olup, yüreklendirmesi, birlikte bir şey yapıyoruz hissiyatına sahip olması lazım. En önemli şey bu. Birlikte yapıyoruz.

Gündemi ne kadar sıklıkta kullanıyorsunuz? Tehlikeli tarafları oluyor mu?

Tabii ki oluyor. Bu IQ ile çok alakalı bir şey. Neyi kullanıp kullanmaman gerektiğini biliyor olman gerekiyor. Her giden trenin üzerine atlamak doğru olmayabiliyor. Yaklaşık 10 senedir sunumların içinde viral gibi flashmob fikrimiz var deniyor. Bir trend her yere uyar diye bir şey yok. Ali Taran’ın bir sözü var: “Yapmışsın Coni’ye göre, uyar mı Ali’ye.” Çok güzel yazmış. Yurtdışında trend olmuş bir şey burada da olacak diye bir şey yok. Ülkenin dinamikleri var. Nerede yaşadığını biliyor olman gerekiyor.

İnanmadığınız bir fikri satabilir misiniz?

Yok, satamayız. Satmadık da hiçbir zaman. C-Section’ın temel özelliğinden bahsetmem gerekiyorsa, inandığı fikirleri satmaya çalışan bir ajans. İnanmıyorsak da bir şey bulamadık, bize iki gün daha verin mantığıyla yaklaşıyoruz.

Nasıl bir iş reklamcılık?

Reklamcılık çok çalışılan, kafa yorulan bir iş. Çok fazla marka var. Çok reklam yapıyorlar. Özgün olmanın zor olduğu bir yer. Sinema öyle değil. Ayda beş film çıkıyorsa, 125 reklam filmi çıkıyor. Birinde beş filme göre, diğerinde 125 reklama göre özgün olmak zorundasın. (rakamları tabii ki atıyorum şu an) Atıp tutması kolay. İçinde olduğun zaman hiç öyle kolay değil. Bir şey düşünüyorsun, geçen sene yapıldı deniyor. Bu kadar özgün olması gereken işin kolay olmasına imkan yok. Markaların değeri var. Sen değere değer katıyorsun. Sevdiriyorsun ya da sevdiremiyorsun. Gayet kritik.

Bugüne kadar en beğendiğiniz iş hangisiydi?

En sevdiğim fikir ‘Vodafone Hemen Portre’. Yapılış amacı, mesajı, anlattığı konu çok iyi. ‘Bu Sene O Sene’ çok iyi projedir. Toplamda 13 milyon insana ulaştı. Bu bir şaka sitesiydi. Sana bir link atıyorum, linke tıkla orada bir makina var, makinaya gelecekle ilgili soru soruyorsun sana söylüyor diyorum. Soruyorsun sorunu ve makina biliyor o sorunun cevabını. Halbuki sen makinaya bakarken linki sana atmış kişi cevaplıyor. Bana da tembihliyor makina gibi konuşmamı. Bu hiç sosyal medyada paylaşılmadan viral olmayı başarmış belki de dünyada yegane proje. Çok değişik bir case.

Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play