Bir Fenomen Doğuyor: Büyük Hilmi!

Çarşamba, 9 Temmuz 2014 15:15

Gizem Kaboğlu, Kardeş Payı dizisinin fenomen karakteri ‘Büyük Hilmi’yi Dipnot Tablet için yazdı. Yazıdan bir bölüm: 

 

O nam-ı diğer Büyük Hilmi… Köpekle adam döven, petrol günü yapan, düğün davetiyesine 1500 lira istenince 1000 lirayı 20′şer lira şeklinde zarflara koyup dağıtan zihni sinir iş adamı, baba figürüne ihtiyacı olan oğluna Amerika’dan baba maketi gönderen Hilmi Kazmıkçı… Müteahhit, taksi plakası sahibi, kafe işletmecisi, petrol ofisi sahibi ve kendinden üçüncü tekil şahıs olarak bahsettiği “Hilmi bunu beğendi” cümlesiyle ekranların son fenomeni.

Şinasi Yurtsever’in canlandırdığı karakter Kardeş Payı’nın yedek mermisi olarak başladığı sezon boyunca yıldızlaştı. Aslında Şinasi Yurtsever daha önce birçok projede rol almıştı. İşler Güçler’deki yapımcı hımbıl Hakkı rolüyle dikkat çektikten sonra Kardeş Payı’nın Aristokrat Hilmi’si olarak yıldızını parlattı. Oyuncunun yeteneği bir yana doğru rol ile doğru oyuncunun buluşması sanırım bu başarının anahtarı. Rolü yazan senaryo ekibine ayrıca bir alkış gerek. Gelin beraber Hilmi’nin röntgenini çekelim, nasıl bu kadar sevildi, içselleştirildi…

Öncelikle Hilmi kendi deyimiyle “kapitalizmin kölesi, emperyalizmin uşağı, paranın efendisi” olan bir adam. Eşini üç kere aldatmış ve bir çocuk babası olan Hilmi tam anlamıyla mükemmellikten uzak bir karakter. Kadınların yastık altı mevduatına göz dikecek kadar küçük hesaplar peşinde, aşağılayıcı üslubuyla dobralığın kitabını yazan bir sonradan görme… Karakter öyle sevildi ki kendisini bir bankanın özel mevduat hesabı reklamlarında görmeye başladık çünkü her ne kadar karikatürleştirilse de ayağını bastığı yer oldukça gerçek Hilmi’nin.

Türkiye’deki göç dalgaları ile kentlerdeki göçmen nüfusun 50 yılı aşkın süredir giderek arttığı malumunuz. Üstelik 80’lerden sonraki ticari politikalarla küçük işletmecilerin sermaye edinmesi, 90’lardan günümüze kadar uzanan süreçte sermayenin hızla el değiştirmesi ile ‘Anadolu Kaplanları’ gibi realitelerle de yüzyüze geldik. Değişen Türkiye içinde elbette birçok yeni zengin kalıbı, gördüğü her işe elini atan tüccar anlayışı gelişti. Küçük kasabalarda hala hem kafesi, hem petrol istasyonu hem de inşaat şirketi olan aileler var ve Kardeş Payı adlı dizide de olduğu gibi bu aileler soyadlarıyla işletmelerini onurlandırırlar. Hilmi buradan baktığınızda özellikle küçük şehirlerde yaşam tecrübesi olanlar veya çevresinde Anadolu’dan göçtükten sonra zenginleşen tüccarlar bulunduran izleyiciler (yani aslında hepimiz) için çok bildik bir hikaye. Banka reklamında gördüğümüzde de yadırgamıyoruz, dizi içinde doktor taklidi yaptığı sahnede de, petrol günü yaparken de… Çünkü yapabilir… O her işe el atabilir, iş bitiriciliği ile izleyiciye komedi vadederken kendi köşeyi dönme çabasını artırarak hayatındaki virajları zorlar. Küçük hesapçılığı da bu hırsın olmazsa olmazı değil mi zaten? Hilmi’yi izlerken “bizim bir komşumuz vardı” diyen bir anneniz varsa emin olun yalnız değilsiniz.

Yazının tamamı için:  

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play