Bir Elçilik Nasıl Boşaltılır? Emekli Büyükelçi Uluç Özülker anlatıyor

Cumartesi, 14 Haziran 2014 11:43

Türkiye son günlerin en büyük diplomatik krizi ile karşı karşıya kaldı. Çarşamba günü Musul’da bulunan Türk Konsolosluğu Irak Şam İslam Devleti  Örgütü (IŞİD) militanlarınca basıldı. Başkonsolos dahil 49 kişi rehin alındı. Aynı saatlerde New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Daha önceden konsolosluğu boşaltmaları konusunda uyardıklarını ama konsolosluğun boşaltma işlemini yapmadığını” dile getirdi.

Bir misyon temsilciliği hangi şartlar altında boşaltılır? Bir konsolosluğun ya da bir elçiliğin boşlatma işlemi nasıl yapılır?  Daha önce Etiyopya’da böyle bir süreç yaşamış olan Emekli Büyükelçi Uluç Özülker anlatıyor:

Herhangi bir ülkede bu tip çok ciddi sorunlar yaşandığında siz resen Dışişleri Bakanlığı’na bunu yazarak bildirirsiniz. Esas kaide; siz orada bir temsilci olduğunuza göre, o temsilcilik vasfınıza göre hareket etmek durumdasınız. Dolayısıyla orayı terk etmemeniz gerekir. Gemilerde nasıl en son kaptan terk ediyorsa siz de temsilci olarak öyle yapmak durumdasınız. Elçilikte yaşamak öyle lüks içinde yaşamak anlamına gelmiyor. Orada bütün bu riskler içinde görev yaparsınız. Ben 1975 döneminde Etiyopya’da bunu yaşadım. Kral tahttan indirilerek öldürüldü. Bir karışıklık çıktı ve kim kimdir belli değildi. Böyle bir durumda ilk önce aileler tahliye edilir. Bunun dışında siz büyükelçiliğinizi savunmak ve korumak zorundasınız.  Ve orada neler yaşandığına dair merkezi yani Ankara’yı haberdar etmek mükellefiyeti altındasınız. Dolayısıyla kadronun azaltılarak ama dayanılabilecek en son noktaya kadar orada kalınması gerekir. Mesela Etiyopya’dayken benim ailem üç ay önce terk etmişti orayı. Şimdi bu çerçeve içinde oradaki yetkililerin bu gelecek tehlikeyi görüp Dışişleri Bakanlığı’yla irtibata geçip ondan müsaade istemesi lazım. Musul’da büyükelçiliğimiz o bölgede hakim-i mutlaktır. Konsolosluğumuz, herkese yardım eden, kapılarını açan hatta hastalık meseleleri çözen çok önemli bir durumdadır. Bu da tarihten gelen ilişkilerimize bağlıdır. Dolayısıyla büyük ihtimal sonuna kadar direnmişlerdir. Aynı şeyi biz Bağdat’ta taşıdık. Irak’ta savaş çıktığı zaman ilk önce aileler gönderildi, En son yine arkada kişiler bırakıyorsunuz. Çünkü orada bulunan kripto cihazlarını vs yok etmek zorundasınız. Dolayısıyla bunun kendi içindeki ritüeli; Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği halinde ve sizin orada tehlike ile ilgili Dışişleri’nden alacağınız müsaade ile bağlantılıdır…

Yazının devamı Dipnot Tablet’in yeni sayısında:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play