Bir efsane daha bu dünyadan göçtü. Lou Reed 71 yaşında hayata gözlerini yumdu

Pazartesi, 28 Ekim 2013 11:45
reedperfectday

Amerika’lı rock yıldızı ve Velvet Underground grubunun solisti 71 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü şarkıcının Pazar günü New York Long Islan’daki evinde karaciğer rahatsızlığı nedeni ile öldüğü bildirildi. Lou Reed Mayıs ayında karaciğer nakli olmuştu.

Kendinden sonra gelen 70, 80 ve 90 kuşağının en önemli rock gruplarına ilham veren sanatçı için ünlü müzik yapımcısı Brian Eno şöyle demişti: “Velvet Underground’un ilk albümü 10 bin satmıştı. Ama o albümü alan herkes bir rock grubu kurdu.”

Lou Redd, Pop Art sanatçısı Andy Warhol’un menajerliğini yaptığı Velvet Underground grubundan ayrıldıktan sonra solo kariyerine devam etti. Reed 1972 yılında çıkardırgı ve Transformer albümündeki Perfect Day adlı şarkısı ile de büyük başarı yakaldı. Şarkı 1996 yılında Dany Boyle’un yönetmenliğini yaptığı Transpotting filmi ile 24 yıl sonra yeniden müzik listelerinde 1 numaraya yükseldi.

Aşırı alkol kullanımı ve uyuşturucu sebebi ile bu yıl karaciğer rahatsızlığı geçiren sanatçı ölümünün ardından tüm sevenleri ve sanatçı dostları tarafından anılıyor.

Lou Reed / Perfect Day: