Bir Düğün, 54 Cenaze..

Salı, 30 Ağustos 2016 18:33

BİR DÜĞÜN, 54 CENAZE…

Hazırlayan: Hilal Akkuzu

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Gaziantep’ten gelen acı bir haberle sarsıldı. 21 Ağustos gecesi, Siirt‘in Pervari ilçesinden göç eden iki ailenin çocuklarının kına gecesinde patlayan bir canlı bomba haberi, tüm kanallarda ,ne yazık ki son zamanlarda görmeye alışık olduğumuz “Son Dakika” başlığı altında veriliyordu. Tüm Türkiye, bu saldırının bilançosu çok ağır olmasın diye dua ederken, Gaziantep’ten gelen ilk görüntüler yürekleri dağladı. Sabah olduğunda durum netleşti, yürekler gelen haberle paramparça oldu…

Gaziantep’ in merkezi, Şahinbey ilçesine bağlı, Beybahçe Mahallesi 91007 Nol’u Sokak’ta, Siirt’ten göç eden birbiriyle akraba Besime ve Nurettin Akdoğan çiftinin kına gecesi yapılıyordu. Saat 22:40′ta düğün yerine davetli gibi gelen bir canlı bomba üzerindeki patlayıcıyla infilak etti. Terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden göç eden ailelerin yoğunlukla yaşadığı bu mahallede, ortalık bir anda savaş alanına döndü. Yaralılar hızla hastaneye götürülürken, ortaya çıkan manzara bilançonun çok ağır olacağının sinyallerini veriyordu. Saldırıyı öğrenen Gaziantepliler, akın akın hastaneye gitmeye başladılar. Yaralıların yer yetersizliğinden koridorlarda tedavi altına alındığı hastane bahçesinde, insanlar teröre lanet sloganları atıyorlardı. Polis ikinci bir patlama olma ihtimaline karşı bölgede önlemleri arttırırken, bölgediki incelemeler sonucunda parçalanmış bir canlı bomba yeleği bulundu. Kanlı saldırının bilançosu ilerleyen saatlerde Gaziantep Valiliğince duyuruldu. Bu hain saldırı sonunda 51 vatandaşımız hayatını kaybederken, 69 vatandaşımız da yaralanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba, 12 – 14 yaşlarında bir çocuktu. Ağırlıklı olarak kadın ve çocukların hayatını kaybettiği hain saldırıda, yine bir çocuk kullanılmıştı.

Gün ağarınca saldırının yarattığı hasar da ortaya çıktı. Ağıt seslerinin duyulduğu sokakta evlerin camları kırılmış, duvarlar delik deşik olmuştu. Otopsilerin yapıldığı Adli Tıp Kurumu’nun önündeyse acı bir bekleyiş vardı. Gözü yaşlı aileler yakınlarının cenazelerini alıyor, evlatlarını kaybetmiş annelerin çığlığı yürekleri dağlıyordu.

44 cenazenin kimliğinin belirlenmesinin ardından düzenlenen cenaze törenine Vali Ali Yerlikaya, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Ahmet Uzer ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı.

Saldırının üzerinden günler geçtikçe, yürekleri paramparça eden hikayeler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Evlatlarını kaybeden anneler, annelerini kaybeden çocuklar, anne evlat yan yana sönen hayatlar… Acı bir değil, bindi o gece… Katılanların birbiriyle akraba olması sebebiyle birden fazla yakınını kaybetmiş insanlar, olayların etkisinden kurtulabilmiş değil. Yaraların sarılması, bu acının izleri unutulmayacak olsa da, etkilerinin azalması için yetkililer derhal harekete geçmeli. Bölge halkının patlama sonrası yaşanan maddi kaybın telafisine olduğu kadar, psikolojik yardıma da ihtiyacı var.