Bir Dava Adamı: Süleyman Seba

Çarşamba, 20 Ağustos 2014 12:30

Beşiktaş’ı sevgilerin en güzeli olarak tanımlayan, bu ülkenin en büyük centilmeni, en beyefendi kişiliğini sonsuzluğa uğurlarken onu kaleme almak, onu geri döndürmek kadar zormuş meğer. O her ne kadar; beni kimse sevmesin, Beşiktaş’ı sevsin dese de bizler Beşiktaş’ı onun sayesinde sevdik. Hiç unutmam mahallede geçen diyalogları. O zamanlar henüz çocuklar sokaklardan çekilmemişti, hayatımız sokakta “Feyyaz, Amokachi, Sergen, Rıdvan, Hagi” olmakla geçiyordu. Sokakların en havalı çocukları Beşiktaşlılar değildi ama Kara Kartallar’a gönül verenlerin başı hiç yere bakmazdı, her zaman başı dik gezerlerdi. Nasıl olmasınlar ki, her koşulda hayran olunan bir beyefendi vardı takımın en tepesinde. Seba’nın getirdiği o vakur duruş, mütevazı tavır beş yaşındaki çocuklara bile tesir etmişti. “Biz Beşiktaş’ı şampiyonluklar için sevmedik” diyebiliyordu küçücük siyah beyazlı çocuklar. Beşiktaşlıların başını dik tutan asla şampiyonluklar olmamıştı. Gösterilen saygının sebebi 16 yılda kazanılan 21 kupa değildi. 16 yıl boyunca taviz verilmeyen mütevazılık, rakibine saygı, efendilik bu gururu Beşiktaş taraftarına armağan etmişti. Her sözüne “Ben ve Arkadaşlarım” diye başlayan, kendini hep en geride tutan Süleyman Seba’nın, her geçen gün başka bir boyuta taşıdığı o beyefendiliği sayesinde Beşiktaşlılar, mahallenin saygı duyulan adamları oldu.

Beşiktaş’ın Onursal Başkanı bu kulübe adımını ilk kez 1943 yılında atarken babasını bile karşısına alacak kadar gözünü karartmıştı. Beşiktaş aşkının tarifsiz bir duygu ile yaşandığı Kabataş Lisesi’nden çıkan bir öğrenciden de bundan başkası beklenemezdi. İlk aşkı Kabataş onu Beşiktaş’a sonsuza dek bağlamıştı.

Süleyman-Seba

Bizim için Süleyman Seba demek çocukluğumuz demekti, kendi başına bile yeterince güzel olan çocukluk başkanım sayesinde benzersiz bir güzelliğe erişmişti. 16 sene boyunca başkanlıktan çok ağabeylik yaptığı camiaya beyazı hiç aratmamış siyahı hiç yaşatmamıştı… Her cümlesini, ders almak için dinlememiz lazımdı, bizim ona sonsuza kadar ihtiyacımız vardı. Bir şey olunca “Bak Süleyman Seba orada, utanın yaptığınızdan, bu yaptıklarınızla üzmeyin o adamı” bile diyemeyeceğiz artık. Dünyaya bir daha gelmesi mümkün olmayan bir karakteri uğurluyoruz sonsuzluğa. Ondan bahsederken kullanılması muhtemel “Yeri dolar mı?” sorusu, bence hakaret sayılacaktır. Yeri dolmayacak başkanımın, sadece Beşiktaşlılar için değil! Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar için de yeri dolmayacak. Bir daha hiçbir Fenerbahçeli rakip takımın başkanının vefatına, bu kadar çok üzülmeyecek. O Fenerbahçeliler ki, Seba döneminde Beşiktaş maçlarına başlamadan kaybetmiş gözüyle bakanlardı. Renkleri ortadan kaldırdı bugün Süleyman Seba. Adına yazılmış en güzel veda yazısı benim de yakından tanıdığım Fenerbahçeli bir büyüğüm tarafından kaleme alındı. Bunun üstüne daha ne söylenir ki? Süleyman Seba da çocukluğumuz gibi oldu, artık hiçbir zaman futbol onun döneminde olduğu gibi masum ve eğlenceli olmayacak.

Hazırlayan: Cem Pelister

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play