‘Bir Başkentin Su Yolları’

Cuma, 15 Şubat 2013 10:57

hhhhhhhhhhhhhhTrakya’da bugüne dek inşa edilmiş en uzun ve geniş tarihi su kanalının kalıntılarını ortaya çıkaran çalışmaların yer aldığı ‘Bir Başkentin Su Yolları’ sergisi 18 Şubat 2013’te sona eriyor. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (AnaMed) ziyaretçilerle buluşan sergide arazi çalışmaları ve uzaktan algılama teknolojileriyle belgelenen tarihi anıtların fotoğraf ve rekonstrüksiyonlarının yanı sıra 4’üncü yüzyıldan itibaren inşa edilmeye başlanan sukemerlerinin bilgisayar ortamında canlandırılan görüntüleri de yer alıyor.

9 Kasım 2012’de açılan ve 18 Şubat 2013 tarihinde sona erecek sergide, Kuzey Trakya’daki ormanlık alanda bulunan tarihi su kanallarının fotoğrafları ve rekonstrüksiyonları yer alıyor. Sergide ayrıca, tarihte suyun İstanbul’a olan uzun yolculuğunu bilim adamları tarafından belgelere dayanarak oluşturulan haritalarla da görmek mümkün.

Mühendislik ve mimarlık harikası olarak değerlendirilen tarihi su sistemi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Derya Maktav ve Edinburgh Üniversitesi Prof. James Crow’un Trakya ormanlarında 20 yıl önce başlattığı çalışmayla ortaya çıkartıldı.

Bilim adamları, uzaktan algılama teknolojileri, yüksek çözünürlüklü uydu ve hava fotoğrafları, küresel konumlama sistemi (GPS) ve coğrafi bilgi sistemi (GIS) gibi pek çok teknik ve metodoloji kullanarak tarihte İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan kanalları ortaya çıkarttı. “Günümüze kadar taşınabilen en ilgi çekici yapılar” arasında değerlendirilen su sisteminin arkeoloji tutkunlarına aktarılabilmesi için fotoğraf, bilgisayar grafikleri ve rekonstrüksiyonlar kullanılarak “Bir Başkentin Su Yolları” başlıklı sergi hazırlandı.