Bingöl Cezaevi’nden firar eden 17 kişi yakalandı! 1 kişi hala aranıyor

Perşembe, 26 Eylül 2013 13:34
bingol.cezaevi-firar

Bingöl M Tipi Cezaevi’nde tünel kazarak kaçarak firar eden PKK’lı mahkumlar bu sabah saatlerinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları’nda silahsız olarak yakalandı.

İHA’lar takip etti

Firarın ortaya çıkması ardından kaçan PKK’lıları yakalamak için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

Kaçan PKK’lıların kırsal alanlarda daha önce nerelerde faaliyet gösterdikleri detaylı incelenerek, iyi bildikleri bu bölgelere gidebilecekleri değerlendirildi. Jandarma ekipleri, PKK’lıların daha önce kırsal alanda barındıkları yerlerı tek tek tespit edince, İnsansız Hava Aracı (İHA) devreye sokuldu. İHA’lar firari PKK’lıların izlerini sürerken, Kobra tipi taarruz helikopterleri gözetleme uçuşu gerçekleştirdi.

Belirlenen alanlara Sikorsky helikopterlerle Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Timler, firari PKK’lıların izini saatlerce sürdü. İHA’lar PKK’lıları izine kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Mergimir Dağı’nda bulunan Ortaçanak Köyü yakınlarındaki Karacehennem Ormanları’nda tespit etti. PKK’lıların bulunduğu alanların çevresi gece yarısı devreye sokulan Süper Kobra helikopterler tarafından bombalayarak, hareket alanları kısıtlandı.

18 firariden 17′si yakalandı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl Cezaevi’nden firar eden 18 tutuklu ve hükümlüden 17′sinin yakalandığını, tutuklu Ekrem Taş’ı yakalama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Güler, Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapanış toplantısından ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dün Bingöl M Tipi Cezaevi’nden 14′ü tutuklu 4′ü hükümlü bölücü terör örgütü mensubu 18 kişinin kaçtığının vardiya değişimi sırasındaki sayımda belirlendiğini anımsatan Güler, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve yakalanamayan tutuklu Ekrem Taş ile ilgili arama çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bingöl Valiliği: “Çatışma olmadı”

Bingöl Valiliği, kaçan 18 firarinin yakalanma çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmadığını ve ateşli silah kullanılmadığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, dün Bingöl M Tipi Cezaevi’nde bulunan 4 hükümlü ve 14 tutuklunun kazdıkları tüneli kullanmak suretiyle cezaevinden firar ettikleri bildirildi.

Olayın anlaşılmasından itibaren güvenlik birimlerinin koordineli çalışması ile firarilerin yakalanmalarına yönelik olarak gidebilecekleri yerler üzerinde çalışmalar başlatıldığı kaydedilen açıklamada, “Yapılan tespitler sonucunda düzenlenen operasyonda 17 firari Bingöl merkez Ortaçanak bölgesinde yakalanmıştır. Firarilerden 1 kişiyi yakalama çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmamış ve ateşli silah kullanılmamıştır” denildi.

Cezaevi müdürü dahil 5 kişi görevden alındı

Bu arada Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumu Birinci Müdürü, 18 tutuklu ve hükümlünün firar etmesiyle ilgili soruşturma kapsamında görevden alındı. Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, cezavinde dün tünel kazılarak gerçekleştirilen firarla ilgili idari ve adli soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Açıklamada, soruşturmanın selameti açısından, birinci müdürle üç ikinci müdür ve bir başmemurun, Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumundaki görevinden alındığı bildirildi.