Binali Yıldırım:İstanbul’a 65 milyar TL’lik 7 büyük proje helali hoş olsun

Cuma, 8 Şubat 2013 10:28

 

İstanbul’un Türkiye’nin kalbi ve gözbebeği olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, 7 tepeli İstanbul’a 65 katrilyonluk 7 büyük proje yapacaklarını söyledi. Bakan yıldırım söz konusu projeler için“İstanbulluya helali hoş olsun”ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL’A 7 BÜYÜK PROJE’

Bakan Yıldırım İstanbul’a yapılacak projeler hakkında şu bilgileri verdi:

1 – MARMARAY

“Birinci projemiz asrın projesi olan Marmaray’dır.

2 – YÜKSEK HIZLI TREN

İkinci projemiz İstanbul-Ankara arasını 3 saate indirecek olan yüksek hızlı tren projesidir. Bu proje 1970 yılından beri İstanbulluların göndemindedir.2003 yılına kadar projede hiçbirşey değişmedi. Ak Parti olarak iktidarageldikten sonra hem Marmaray’a hem de Ankara-İstanbul hızlı trenprojesine başladık. Bu yıl ikisini de İstanbulluların hizmetine açacağız. Marmaray bittiğinde Asya yakasından Avrupa yakasına bir günde 1 buçuk milyon insan rahatlıkla geçebilecek. Böylelikle İstanbul’un en büyük sorunlarından olan toplu taşımacılık büyük ölçüde rahatlıyacak.

3- İKİNCİ TÜP GEÇİT

Üçüncü projemiz de İstanbul’a bir tüp geçit yetmeceğini lastik tekerliaraçların geçeceği ikinci tüp geçit projesini başlattık. Bu da Sarayburnu-Haydarpaşa arasında direk araçların geçeceği bir tüp geçit olacak. İnşaatı tam hızla devam ediyor ve 2015 de bu projeyi bitireceğiz.

4 – İSTANBUL-İZMİR ARASINA OTOYOL

Dördüncü proje İzmir ile İstanbul arasına 434 kilometre otoyol yapıyoruz bunun içinde 3 bin 800 metrelik dünyanın en büyük üçüncü asma köprüsü İzmit Körfez geçişi var. Dilovası’yla Altınova arasında yapılacak köprü dünyanın üçüncü en uzun köprüsü olacak. Bu projemiz 2015 yılında tamamlanmış olacak.

5 – ÜÇÜNCÜ BOĞAZ KÖPRÜSÜ

Beşinci projemiz Garipçe ile Poyrazköy arasında yapılacak olan Üçüncü boğaz köprüsü olacak. Bu köprüde bir ilki gerçekleştirerek, 4 şerit gidiş 4 şerit geliş ortada 2 şeritte demiryolu olacak ve toplam köprü açıklığı 55 metre uzunluğunda olacak. Bu projemizde 2015′de bitmiş olacak.

6 – DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI

Bir başka projemiz de dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’a kazandırıyoruz. Bütün etapları tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.

7 – KANALİSTANBUL

Son proje de başbakanımızın açıkladığı Kanal İstanbul projesidir. Bu projelerin toplam maliyeti 65 katrilyondur. İstanbullulara helali hoş olsun. Bu projelerin bir çoğunu devlet bütçesinden 5 kuruş harcamadan kamu-özel sektör ortaklığıyla gerçekleştiriyoruz.”