Binali Yıldırım: İnterneti birilerinin hayatını karartmak için kullanırsak hayıflanırım

Pazartesi, 10 Mart 2014 22:47

Üç dönem bakanlık yaptıktan sonra şimdi de İzmir’de belediye başkanlığı için yarışa giren eski Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım canlı Hangout yayınında seçmenlerin sorularını yanıtladı.

Daha öncede internetin mucidi Vint Cerf’le Hangout yayınına katılmış olan Yıldırım, “Çok interaktif bir ortam normal televizyon yayını gibi değil. Bu teknolojinin bize sağladığı bir imkan. Eğer biz iletişimde gerekli altyapıyı yapmamış olsaydık bugün bu yayını yapmamız mümkün olmazdı. İyi ki de yapmışız. Artık ulaşan erişen ve konuşan bir Türkiye var. Ama konuşmalarınız boş olmasın. Yani bu mecrayı düzgün kullanmamız lazım. Bu mecrayı başkalarının hayatını karartmak üzere kullanırsak o zaman ben bu altyapıyı yaptığıma hayıflanırım. Biz burada insanlara faydalı olacak işlerini kolaylaştıracak diye bu altyapıyı geliştirdik. Ama siz bunu suç işlemeye devletin milli güvenliğini tehlikeye atacak faaliyetler için kullanmaya kalkarsanız, yasa dışı işlerde kullanırsanız o zaman iş bambaşka bir şekle dönüşür ki bu hepimiz için çok büyük bir sorundur” dedi.

“Sosyal medya sorumsuz medya değildir” diyerek sözlerine devam eden Binali Yıldırım “Gerçek hayatta ne suç ise sanal hayatta da o suçtur. Kimse demesin ‘beni nereden bilecekler, ben yaparım giderim Amerika’dan koyarım yahut Almanya’dan yahut Maldivler’den girerim’. Nereden girerseniz girin teknoloji o kadar gelişti ki herkes yakayı ele verir. Bir tuşa dokunduğunuz zaman o izi silmeniz mümkün değil. Bu işin doğru yolu suç olacak şeylerden uzak durmaktır” şeklinde konuştu.