Billboard’lardaki reklamların yerini ünlü sanat eserleri alacak

Cuma, 18 Nisan 2014 13:40

ABD’de Art Everywhere adlı bir proje kapsamında sehirlerdeki ve diğer yerleşim yerlerindeki büyük reklam billboard’larında reklamlar yerine 2 haftalığına ünlü sanat eserleri yer alacak. ABD’nin en önemli 5 sanat galerisinin (New York’taki Whitney Amerikan Sanatı müzesi, Washington DC’deki National GAllery, Los Angele’daki County Museum of Art, Chicago Sanat Enstitüsü, ve Dallas sanat müzesi) katıldığı kampanya için sergilenecek 100 sanat eseri oylama ile seçilme aşamasında. Seçilen 100 eserin içinden ikinci bir eleme ile sergilenecek 50 esere karar verilecek.

Daha önce İngiltere’de de yapılan Art Everywhere projesi 22 bin sanat eserini ülke genelindeki reklam billboardlarında sergilemişti. Sadece 2 hafta süremesine rağmen proje sonunda İngiltere’nin erişkin nüfusunun yaklaşık %90′ının bu eserleri gördüğü açıklanmıştı.

ABD’de Ağustos ayında başlayacak proje kapsamında seçilen ünlü  eserler Times Meydanı, Route 66, Sunset Bulvarı dahil pek çok farklı yerde konumlandırılacak. Eserler halk oylaması ile seçilecek.