Bienal’in en sert grubu Tahribad-ı İsyan sahnede!

Pazartesi, 23 Eylül 2013 14:34

http://www.youtube.com/watch?v=eWiuWDjRDFo

13. İstanbul Bienali’yle uzaktan yakından ilgileniyorsanız kuşkusuz Halit Altındere’nin ismini duymuşssunuzdur. Antrepo No:3′te yer alan videosu “Harikalar Diyarı” bienalin en sert eserlerinden biri.

Bu video çalışması Tahribad-ı İsyan isimli gurubun TOKİ isyanını ele alıyor. 600 yıldır Roman nüfusuna ve kültürüne ev sahipliği yapan Sulukule semtinin 2006 yılında alınan kentsel dönüşüm kararıyla yıkılmasından sonra, o semtin çocukla¬rınca dillendirilen öfke, direniş ve umudu belgeliyor. Halil Altındere’nin klip ile video sanatı arasında gezinen farklı bir film dilini ilk kez kullandığı çalışması, bir alt kültürün içinde (Roman), başka bir alt kültürün (hip-hop) nasıl yeşerebileceğini ve yaşayabileceğini de gösteriyor.

Peki kim bu çocuklar?

2008 yılında Sulukule’de kurulan ve ilk albümlerinin hazırlıklarını sürdüren Tahribad-ı İsyan, her cumartesi Sulukule’de hip-hop atölyeleri gerçekleştiriyor ve İstanbul’da çeşitli mekânlarda sahne alıyor.

Grup, 27 Eylül Cuma akşamı Salon sahnesinde ilk kez özel bir konser verecek.

21.00’de başlayacak konserin biletleri 10 TL üzerinden satılıyor. Biletler, Biletix satış kanalları ve ana gişe İKSV’den temin edilebilir. Konserden elde edilecek bilet geliri gruba aktarılacak.