Beyrut’ta Türk pilotları kaçıranlar belli oldu

Cuma, 9 Ağustos 2013 17:17
thy-yeni-seferine-basladi_haber_2376

THY’ye ait İstanbul – Beyrut seferini yapan uçağın pilot ve yardımcısı Beyrut’ta kaçırıldı. Pilotları kaçıranlar, Türk pilotlara karşılık Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlının serbest bırakılması talebinde bulundu.

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, Beyrut’ta Türk pilot ve yardımcısının kaçırıldığını açıkladı.

THY Basın Müşavirliği’nden edinilen bilgiye göre; THY’nin Murat Ağca ve Murat Akpınar adlı pilotları Beyrut’ta havalimanından kalacakları otele giderken kaçırıldılar.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Lübnan’da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili Lübnan makamlarının alarma geçirildiğini belirterek, gereken soruşturmanın yürütüldüğünü söyledi.

Sabaha karşı Türk Hava Yollarının (THY) 2 pilotunun kaçırıldığını kaydeden Gümrükçü, Lübnan makamlarından konuyla ilgili olarak bilgi talep edildiği ve Lübnanlı yetkililerin Başbakan da dahil olmak üzere her düzeyde alarma geçtiğini söyledi.

Gümrükçü, “Gereken soruşturma yürütülüyor” ifadesini kullandı.

Gümrükçü, pilotların nerede olduklarının bilinmediğini belirterek, olayı kimin gerçekleştirdiği konusunda da henüz bilgilerinin olmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, mürettebatın diğer kısmının güvenli şekilde bir otele yerleştirildiğini, bugün öğleden sonra Türkiye’ye döneceklerini bildirdi.

Lübnan’dan açıklama

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, olayın “kendilerini şaşırttığını” açıkladı.

Şerbil, “Kaçırılma eylemi, beklemediğimiz bir olaydı, zira elimizde muhtemel kaçırılma eylemine dair hiçbir bilgimiz yoktu” dedi.

Şerbil, eylemi gerçekleştirenlerin kimlikleri tespit edilmesi ve Türk pilotların yeri belirlenmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

THY pilotlarını kaçıranlar belli oldu

Kendilerini “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” olarak adlandıran bir grup, Beyrut’ta 2 Türk pilotunun kaçırılması olayını üstlendi. Grup, Türk pilotlara karşılık Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlının serbest bırakılması talebinde bulundu.

THY yönetiminden açıklama

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da Lübnan’da kaçırılan pilotlarıyla ilgili açıklama yaptı. Beyrut’taki bürolarının daha önce bir tehdit almadığını belirten Topçu, krizin kısa süre de çözülmesini umuyor.