Beyoğlu’nda kitapçılar neden kapanıyor?

Pazartesi, 16 Haziran 2014 10:13

Beyoğlu’nun simge mekanlarından Robinson Crusoe 389, kitabevini boşaltıp Salt Beyoğlu’na taşınma kararı aldı. Robinson’un yanı sıra Beyoğlu’un en eski kitapçılarından olan Pandora’nın İngilizce kitaplar satan bölümü, Kelepir, Bengi ve Ana da kapanıyor. Kitapçıların bulunduğu bina ise otel yapılması için Taksim Hill otellerinin sahibi İnma Turizm’e satıldı. Bundan beş sene önce İstiklal Caddesi’nden Tünel’e uzanan kısımda 12 tane kitapçı bulunuyordu. Yükselen kiralar ve istenen hava paraları nedeniyle kitapçılar bir bir kapandı. Büyükparmakkapı ve Hasnun Galip Sokakları’nın köşesindeki bina el değiştirince dört kitapçı dükkanının da kaderi belli oldu. Beyoğlu’nun en eski kitapçılarından Pandora’nın yabancı yayınlar satan dükkanı da bu binada bulunuyor. Binanın Büyükparmakkapı Sokak 8 numaradaki cephesinde Pandora’nın İngilizce yayınlar satan dükkanı, onun hemen altında ise sahaf Kelepir Kitap var. Binanın Hasnun Galip sokaktaki kiracıları ise Bengi Kitabevi ile Ana Kitabevi. Beyoğlu’nun simgelerinin bir bir yok olduğu, en eski kitapçıların da kapanmasıyla birlikte İstiklal Caddesi, dev giyim mağazalarına ve otellere teslim olmuş gözüküyor. Bir kısmının kapanacağı bir kısmının ise başka yerlere taşınacağı kitabevleri ile son durumu ve yaşananları konuştuk.

 

ROBİNSON CRUSOE 389

“ Beyoğlu tek tipleşmeye mahkum ediliyor”

Salt Beyoğlu’na taşınma kararı alan Robinson, 2013 yazında kitabevinin kirasını ödeyemediği gerekçesiyle “RobKart Okur Katkısı” kampanyası başlatmış ve yoğun bir ilgi görmüştü. Ancak kitabevinden yapılan açıklamaya göre; Temmuz ve Ağustos 2013 kiralarının gecikmesini fırsat bilerek yapılan tahliye başvurusu mahkeme tarafından geçtiğimiz günlerde onaylandı. Konu hakkında görüştüğümüz Robinson Crusoe yetkilisi Burçin Kimmet şunları söylüyor:

Geçtiğimiz 2013 Ağustos ayında kirayı karşılayamadığımız için bunu okurlarımıza duyurmuş ve RobKart uygulamasını hayata geçirmiştik. İyi niyetli bu durum gerçeğe dönüştü ve bizi sıkıntılı durumdan kurtardı. Fakat 2013 Temmuz ve Ağustos aylarındaki kirayı geciktirdiğimiz için mal sahibinin açtığı tahliye davasında mahkeme karar verdi ve dükkanı tahliye etmemizi istedi. Şu anda çok acil olarak buradan taşınma nedenimiz budur. Yirmi senedir buradayız ve yaşananlardan sonra SALT Beyoğlu’na taşınıyoruz. Bu durum yaşanmasa bile artan kiralar ve düşen satışlarla nasıl başa çıkacağımızı hep düşünüyorduk. Temel sorun şu; büyük mağaza zincirlerinden bağımsız olan her yer için bu durum bir tehdit oluşturuyor. Bu durum ise Beyoğlu’nu tep tipleştirmeye mahkum ediyor. Bizim gibi kültür kurumlarının dayanışma içinde olarak bu duruma karşı bir olmamız gerekiyor.

 

PANDORA

“Beyoğlu kültür merkezi olma işlevini kaybetti”

Pandora Yetklisi Kemal Kurtuluş:

fft64_mf1610494 (1)Biz buraya 1991 yılında taşındık. Beyoğlu’na taşındığımızda sadece iki kitapçı vardı. Şu anda Beyoğlu’ndaki en eski kitabevi biziz. 2008 yılında açtığımız sadece İngilizce kitaplar satan mağazamızı binanın satışından dolayı Beyoğlu’nda başka bir yere taşıyacağız. O sokakta sadece Türkçe kitapla devam edeceğiz. Buradan taşınma nedenimiz ise; kentsel dönüşüm İstanbul’u yeni bir göçe zorluyor. Beyoğlu’nda yalnızca kitapçılar değil sinemalar ve tiyatrolar da kapandı. Burası kültür işlevini kaybetti. Alışverişin AVM’lere kaymasından dolayı bu alanda bir kitabevinin yaşamasına imkan yok. Merkez yönetim torba yasalarla vergi aflarını geçiriyor fakat kitap sektöründeki %8 vergiyi %1’e düşürmüyor.

Bir başka gerçek ise; Beyoğlu’ndaki yüksek kiralar ve hava paraları. Yeni bir yer ararken hava parası istenilen yerlerden uzak duruyoruz. Bütün bunların yanı sıra asıl üzücü durum ise; Gezi direnişine katılanların Gezi ile ilgili toplantılarını Taksim Hill Otel’de yapıyor olmaları. Bizi tahliye etmeye çalışan ve burayı bir otele çevirecek olan yine aynı Taksim Hill. Taksim projesine karşı çıkanları kendi bünyesinde bulundururken, bir kimlik olan Pandora Kitabevi’ni tahliye etmeye çalışıyor. Bunun için bize dava açtılar. En başında bu olayı duyduğumuzda karşı tarafa şunu teklif ettik. Biz 23 yıldır buradayız. Otelin lobisinde bize bir yer verin, İngilizce kitapları orada satmaya devam edelim. Bunu kabul etmediler. Ve bize tahliye davası açtılar.

 

Hazırlayan: Rabia Çelik

Yazının devamı Dipnot Tablet’in yeni sayısında:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-storeANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play